Wycinka w Puszczy Białowieskiej jest przedmiotem sporu od kilku miesięcy. Głównym argumentem ministerstwa środowiska, którym tłumaczy usuwanie drzew, jest walka z kornikiem. Choć w internecie zdecydowanie więcej jest fotografii ukazujących wycinkę, to można również trafić na zdjęcia przedstawiające drzewa zaatakowane przez kornika, których nie ścięto…
Spór o wycinkę w Puszczy Białowieskiej trwa już od miesięcy. Pod koniec lipca zapadła decyzja, że sprawa trawi przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Na ministerstwo naciskają ekolodzy, którzy domagają się natychmiastowego zaprzestania wycinki. Poza tym niedawno informowaliśmy o apelu naukowców do ministra środowiska (więcej o tym TUTAJ). Jak wygląda sprawa z perspektywy drugiej strony?
Przede wszystkim wśród leśników i urzędników ministerstwa środowiska dominuje przekonanie, że nie ma innej metody, która pozwoli uratować Puszczę Białowieską niż wycinka drzew. To ich zdaniem podstawowy sposób walki z kornikiem drukarzem, który od jakiegoś czasu atakuje tereny puszczy.
Krzysztof Trębski, pracownik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, opublikował serie zdjęć przedstawiające tragiczne skutki działalności kornika na terenie lasów. Autorem zbioru fotografii jest polski leśnik Kamil Onoszko.
„Od @Onosz: zmiana kondycji zdrowotnej całej #PuszczaBiałowieska (3 Nadleśnictwa + park nar.) 2014-2017. To realne skutki gradacji kornika”
Od @Onosz: zmiana kondycji zdrowotnej całej #PuszczaBiałowieska (3 Nadleśnictwa + park nar.) 2014-2017. To realne skutki gradacji kornika pic.twitter.com/XCHpj5MNmf
— Krzysztof Trębski (@ktrebski) August 3, 2017
„Cd. od @Onosz: przykład jak zmieniał się od 2013 dany fragment #PuszczaBiałowieska – im więcej fioletu, tym więcej martwych drzewostanów”
Cd. od @Onosz: przykład jak zmieniał się od 2013 dany fragment #PuszczaBiałowieska – im więcej fioletu, tym więcej martwych drzewostanów pic.twitter.com/cpzpoWZxCZ
— Krzysztof Trębski (@ktrebski) August 3, 2017
Ostatnio zdjęcie odnoszące się do działalności kornika opublikował Paweł Palica, dziennikarz lokalny. Ona również przedstawia zniszczenia lasu, tyle, że z innej perspektywy. Na fotografii widać zainfekowane, częściowo wyschnięte drzewa – ofiary kornika.
„Jak się komuś zdaje, że zeżarte przez robala drzewa to nie problem, niech się proszę wybierze w Góry Opawskie. Takie obrazki” – napisał dziennikarz.
Jak się komuś zdaje, że zeżarte przez robala drzewa to nie problem, niech się proszę wybierze w Góry Opawskie. Takie obrazki. pic.twitter.com/KSTY16qCR3
— Pawel Palica (@PawelPalica) August 15, 2017