Polska awansowała do najlepszej dziewiątki krajów, w których mógłby powstać nowoczesny środek transportu, jakim jest Hyperloop. Specjalny tor miałby połączyć Warszawę i Wrocław.
Konkurs jest organizowany przez firmę Hyperloop One, która realizuje ideę Elona Muska, dyrektora m.in. Tesli i SpaceX. Hyperloop jest nowoczesnym środkiem transportu przeznaczonym do przemieszczania się na niewielkie odległości. Wykorzystuje podciśnienie, dzięki któremu za pomocą kapsuł w specjalnych torach można przemieszczać się z prędkością nawet 1200 kilometrów na godzinę.
O budowę Hyperloop stara się m.in. Polska. W naszym kraju miałaby powstać trasa z Wrocławia do Warszawy, która liczy 415 kilometrów. Co najlepsze, pokonanie takiej trasy zajęłoby zaledwie 37 minut. Z racji odległości, konieczne byłyby przystanki, które odbywałyby się w Skierniewicach, Łodzi, Sieradzu i Oleśnicy.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Polska znalazła się w półfinale konkursu, ale konkurencję mamy silną. Zakwalifikowały się również aż trzy brytyjskie trasy, do tego trasa w Holandii oraz biegnąca dookoła Niemiec. Oprócz tego trzy projekty zakładają połączenie państw. Jeden z nich to tunel między Sardynią a Korsyką, więc łączący Włochy i Francję, drugi to połączenie Tallina (Estonia) i Helsinek (Finlandia), a trzeci Madrytu (Hiszpania) i Tangeru (Maroko).
Czytaj także: SpaceX publikuje nagranie z kolejnego udanego lądowania rakiety Falcon9 [WIDEO]