Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w kontrowersyjnej sprawie Coman i in. (C-673/16). Sprawę wywołało pytanie Trybunału Konstytucyjnego Rumunii o to, czy państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do zrównania w prawach z małżeństwem tzw. małżeństw osób tej samej płci zawartych w innym państwie UE. „Przed chwilą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej narzucił definicję 'małżonków’ obejmującą osoby tej samej płci” – poinformował na Twitterze prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.
Pytanie dotyczyło wykładni Dyrektywy 2004/38/WE PE i RE z dnia 29.04.2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich.
Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym Rumunii wywołało wystąpienie Relu Adraina Comana wraz z Robertem Clabournem Hamiltonem do rumuńskich organów administracyjnych o wydanie dokumentów potrzebnych do tego aby para mogła legalnie pracować i przebywać w Rumunii przez okres przekraczający trzy miesiące. Ich argumentacja opierała się na stwierdzeniu, że rzekomo zgodnie z Dyrektywą 2004/38/WE Panowie są „współmałżonkami”.
Trybunału Sprawiedliwości UE w odpowiedzi na pytanie rumuńskiego Trybunału Konstytucyjnego dokonał interpretacji dyrektywy o swobodnym przemieszczaniu się obywateli UE, wedle której „małżonkami” są także partnerzy ze związków homoseksualnych.
Czytaj także: Rodzina, dom, praca
Kontrowersje wokół wyroku
Trybunał uznał, że państwa Unii Europejskiej są zobowiązane do uznawania zawartych w innym kraju UE „małżeństw” jednopłciowych. Eksperci Instytutu Ordo Iuris twierdzą, że stanowi to bezpośrednią ingerencję w porządki prawa rodzinnego i konstytucyjnego szeregu państw członkowskich Unii Europejskiej. Takie orzeczenie stanowi również wyzwanie rzucone polskiej Konstytucji, której art. 18 nakazuje ochronę małżeństwa jako „związku kobiety i mężczyzny”.
Komunikat #TSUE w sprawie #Coman:
„Pojęcie „małżonka” w rozumieniu przepisów prawa Unii dotyczących swobody pobytu obywateli Unii i członków ich rodzin obejmuje małżonków tej samej płci”
To niebezpieczny precedens – definiowanie w skali UE pojęć z zakresu prawa rodzinnego.
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) 5 czerwca 2018
‼️Dziś zapadł precedensowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE: w odp. na pytanie rumuńskiego TK dokonał on interpretacji dyrektywy o swobodnym przemieszczaniu się obywateli UE, wedle której „małżonkami” są także partnerzy z homozwiązków. To wprost sprzeczne z polską konstytucją
— Krzysztof Bosak ?? (@krzysztofbosak) 5 czerwca 2018
Źródło: ordoiuris.pl, Twitter.com