Pomimo wprowadzenia podatku bankowego, który kosztował PKO BP prawie 150 mln złotych w I kwartale, zysk netto największego polskiego banku nie uległ większym zmianom w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Jak to możliwe?
Zysk netto PKO BP w I kwartale 2016 roku wyniósł 639 mln zł, co oznacza spadek o 1 procent rok do roku. W międzyczasie wprowadzony został podatek bankowy, który zmniejszył zysk banku o 148,4 mln złotych w samym tylko I kwartale. Jak udało się bankowi utrzymać wyniki na podobnym poziomie?
Kluczowy był zysk na wyniku odsetkowym, który wzrósł aż o 182 miliony złotych w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Koszty odsetkowe spadły aż o 224 miliony złotych, co oznacza, że największy udział w utrzymaniu zysku banku miały osoby posiadające depozyty w PKO BP, ponieważ zostały im wypłacone mniejsze odsetki.
Czytaj także: Mentzen dla wMeritum.pl: Ludzie większą wagę przykładają do spraw światopoglądowych, a mniejszą do gospodarczych
Przed wprowadzeniem podatku od niektórych instytucji finansowych, część ekonomistów ostrzegała, że danina może zostać przerzucona na klientów. W przypadku PKO BP w I kwartale 2016 roku tak właśnie się stało.