Już 100 miejsc stażowych, a kolejne są w przygotowaniu, udało się zorganizować dla studentów z Ukrainy w ramach współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, miasta Krakowa i przedsiębiorstw działających w stolicy Małopolski.
Informacje te przekazali organizatorzy poniedziałkowej konferencji prasowej na temat wsparcia ukraińskich studentów. Poinformowano także o powstaniu Krakowskiego Centrum Informacji Ukraińskiej (KCIUk).
Płatne staże będą możliwe dzięki porozumieniu między Uniwersytetem Ekonomicznym (UEK), urzędem miasta i przedstawicielami globalnych firm i przedsiębiorstw w Krakowie.
W ocenie rektora UEK dr hab. Stanisława Mazura pomoc doraźna jest bardzo potrzebna, ale trzeba patrzeć w przyszłość, długofalowo.
„Jako środowisko naukowe musimy wziąć pod uwagę także sytuację, w jakiej znaleźli się studenci pochodzenia ukraińskiego. Zarówno ci, którzy już wcześniej studiowali na polskich uczelniach, jak i tacy, którzy nie mogąc bronić swojego kraju, przerwali edukację i przyjechali do Polski” – zaznaczył rektor.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że należy myśleć o tym, jak pomóc usamodzielnić się uchodźcom. Poinformował, że Grodzki Urząd Pracy dysponuje ok. 800-900 ofertami pracy dla Ukraińców, ale – jak ocenił włodarz miasta – to ciągle mało.
„Z wielką nadzieją przyjmuję inicjatywę uniwersytetu i środowisk biznesowych, polegającą na tworzeniu płatnych staży, organizowaniu kursów służących przekwalifikowaniu zawodowemu czy tworzeniu nowych kompetencji, a także stworzeniu dodatkowej bazy danych z ofertami pracy dla uchodźców” – powiedział prezydent Krakowa.
Zauważył, że działania pomocowe uchodźcom są olbrzymimi przedsięwzięciami logistycznymi. Dla przykładu podał choćby prowadzenie magazynów z darami czy pracę wolontariuszy, których za pośrednictwem magistratu zgłosiło się już ok. 800.
Z inicjatywy środowisk akademickich, pozarządowych i gospodarczych rozpoczyna działalność Krakowskie Centrum Informacji Ukraińskiej. Ma ono służyć systemowemu wsparciu gminy miejskiej Kraków w rozwiązywaniu doraźnych i długookresowych problemów związanych z napływem uchodźców z Ukrainy. KCIUk ma działać w zakresie m.in. pomocy humanitarnej, informatyzacji, pracy, edukacji, zdrowia i kultury.
Środowiska akademickie w Krakowie zapowiedziały różnorodne działania mające wspierać obywateli Ukrainy. Wśród uczelni chcących pomóc jest m.in. Politechnika Krakowska – od października zamierza ona uruchomić bezpłatne studia inżynierskie – kierunki budownictwo i transport w języku ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej oraz uciekających przed wojną.
„Zniszczony wojną kraj będzie potrzebował wielu fachowców, którzy poprowadzą jego odbudowę. Chcemy pomóc w przygotowaniu takich kadr” – informował na początku marca dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej prof. Andrzej Szarata.
W Krakowie według szacunków miasta może być ok. 130 tys. uchodźców, a ok. 100 tys. obywateli Ukrainy było w stolicy Małopolski przed wybuchem wojny.
W Tauron Arenie Kraków od 16 marca trwa rejestracja uchodźców polegająca na nadaniu im numerów PESEL. Dotychczas numery takie otrzymało ponad 1,5 tys. osób.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Beata Kołodziej