Resort pracy zamierza w 2015 roku wydać 5,5 mld zł na wspieranie osób szukających pracy. Zdaniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej wydatki te przełożą się na zmniejszenie się ilości osób bezrobotnych oraz wpłyną na poprawę warunków zatrudnienia.
16 kwietnia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu pracy, związków zawodowych oraz pracodawców. Rozmowa dotyczyła działań podejmowanych przez rząd, które mają poprawić warunki na rynku pracy i motywować do polepszenia jakości zatrudnienia.
To niezwykle ważne, że cele realizowane przez Ministerstwo Pracy są także rozumiane, popierane i wdrażane przez przedsiębiorców. Pracodawcy w 2014 roku stworzyli ponad 610 tys. miejsc pracy, a dzięki ich aktywności inwestycyjnej w bieżącym roku liczba ta może być jeszcze wyższa
Czytaj także: Co czeka polską gospodarkę w 2018 roku? Prognozy Pracodawców RP
– powiedział Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Z danych, które przedstawił resort wynika, że w 2014 roku z „nowych instrumentów wsparcia” skorzystało 19,6 tys. osób bezrobotnych. Były to m.in. bony zatrudnieniowe i na zasiedlenie, refundacja składek ZUS, granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne oraz trójstronne umowy szkoleniowe. Dodatkowo ponad 51 tys. osób otrzymało pieniądze na założenie działalności gospodarczej, a 220 tys. wzięło udział w stażach u pracodawców. W sumie urzędy pracy w 2014 roku udzieliły wsparcia 505 tys. osób bezrobotnych.
Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Po dobrych wynikach w ubiegłym roku, w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia. Na wsparcie osób szukających pracy zarezerwowaliśmy w tym roku 5,5 mld zł
– powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.