Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli sieci Lidl w naszym kraju wynika, że polskie produkty odpowiadają za 70 procent obrotów.
Ryneczek Lidla to coraz powszechniej kojarzone określenie, wyróżniające stoiska z warzywami i owocami, które możemy spotkać w sklepach firmy Lidl. Tym istotniejsze w przypadku Polski, ponieważ to właśnie Polacy należą do europejskiej czołówki pod względem konsumpcji świeżych owoców i warzyw. Średnia za lata 2010-2014 wyniosła aż 9 milionów ton rocznie! Pod względem konsumpcji warzyw lepiej wypadają jedynie Włosi i Hiszpanie.
Interesuje nas przede wszystkim jakość, ale również ich pochodzenie. Staramy się stawiać na polskie produkty. W ciągu roku blisko 100 procent ziemniaków, marchwi, cebuli, buraków oraz kapusty pochodzi od polskich właścicieli. Ten wskaźnik rośnie również w przypadku takich produktów rolnych, jak brokuł, kalafior czy cukinia – twierdzi Anna Biskup, PR manager Lidl Polska.
Czytaj także: Nie tylko jabłka. Polska liderem w produkcji malin, czarnych porzeczek i borówki amerykańskiej
Wśród polskich firm współpracujących z siecią Lidl znajduje się firma Onix, która w 2015 roku dostarczyła łącznie 23 000 ton warzyw. Z kolei firma Hajduk, należąca do największych polskich producentów pieczarek, zaopatruje Lidla w 2 000 ton grzybów rocznie.
Przedstawiciele Lidl Polska zapewniają, że polskie produkty stanowią o 70 procentach obrotu sieci na terenie naszego kraju. Firma eksportuje również polskie owoce i warzywa na rynki zagraniczne, w tym polskie jabłka do Czech i na Słowację, natomiast polskie warzywa okopowe na Węgry.