Irlandia osiągnęła najwyższy wzrost PKB w całej strefie euro co przekłada się także na rozwój gospodarki tego kraju. W 2015 r. wzrost ten wyniósł 7,8 proc, a prognozy na obecny rok są także optymistyczne. Jest to już trzeci rok z rzędu, gdy irlandzka gospodarka rozwija się najlepiej w Unii Europejskiej.
Co więcej, wzrost gospodarczy w 2015 r. jest najlepszym wynikiem irlandzkiej gospodarki w przeciągu ostatnich 15 lat. W poprzednim roku prognozy mówiły o wzroście na poziomie 6,2 proc na 2015 r., więc faktyczny wynik jest o 1,6 proc. lepszy do założeń. Rozwija się tam dość dobrze przemysł przetwórczy oraz budownictwo. Dodatkowo rząd tego kraju zdecydował się na zmniejszenie wydatków na obronę narodową oraz administrację publiczną, co ma także pozytywne przełożenie na sytuację gospodarczą w kraju.
Irlandia podczas kryzysu zdecydowała się na wprowadzenie programu oszczędnościowego. Zarobki urzędników zostały zmniejszone, a system świadczeń socjalnych uległ uszczelnieniu. Nie wprowadzono także podwyżki VAT-u.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Czytaj także: Bezrobocie w Polsce na rekordowo niskich poziomach
Kraj, który jeszcze kilka lat temu stawiany był w jednym rzędzie z Grecją, dziś znajduje się o lata świetlne od niej. Najwyższy w Unii Europejskiej wzrost gospodarczy sprawia, że Irlandia nie tylko nie musi już oszczędzać, ale może sobie pozwolić na zwiększanie wydatków. Choć, mając w pamięci niedawne problemy, robi to bardzo ostrożnie.
Mimo wywieranego nacisku przez Berlin i Paryż rząd Endy Kenny pozostawi bez zmian podatek CIT na wyjątkowo niskim poziomie 12 proc. W Wielkiej Brytanii od kwietnia 2015 r. stawka tego podatku wynosi 20 proc. Według polityków połączenie obniżki podatków i zmniejszania wydatków publicznych ma bardzo dobry wpływ na gospodarkę Irlandii. Bezrobocie utrzymuje się tam na poziomie około 8 proc., co jest spadkiem o 1 proc. względem poprzedniego roku. W szczytowym momencie kryzysu stopa bezrobocia przekraczała tam 15 proc. Eksport Irlandii także wzrósł znacznie o 16 proc.
Według głównego ekonomisty KBC Bank Ireland, w obecnym roku osiągnięcie wzrostu gospodarczego w wysokości 5 proc. nie będzie stanowiło większego problemu.