Nie od dziś wiadomo, że państwa Unii Europejskiej różnią się pod względem kosztów życia. Z zestawienia cen wynika, że bezkonkurencyjnie „najdroższym” państwem jest Dania, najmniej kosztuje życie w Bułgarii. Jak na tle państw UE wypada Polska? Czy koszty życia w naszym kraju są wysokie?
Z zestawienia przygotowanego przez portal dw.com wynika, że najwyższy poziom cen występuje w Danii (około 139 proc. średniej dla Unii Europejskiej). Kolejne miejsca zajmują: Irlandia (125 proc.), Szwecja i Luksemburg (124 proc.) oraz Finlandia i Wielka Brytania (121 proc.).
Najniższe ceny dóbr konsumpcyjnych stwierdzono w Bułgarii (tylko 48 proc. średniej unijnej), kolejne w stawce były: Rumunia (52 proc.) i Polska (53 proc.). Jak wynika z powyższych statystyk, różnica pomiędzy najdroższym a najtańszym krajem jest trzykrotna. W jaki sposób kształtują się różnice cen w poszczególnych gałęziach handlu?
Żywność. Najdrożej w Danii (148 proc. średniej UE), natomiast najtaniej w Polsce i Rumunii (po 62 proc.). Podany wynik został opracowany na podstawie cen z ubiegłego roku za koszyk produktów spożywczych i napoi bezalkoholowych.
Alkohol i tytoń. W te towary najtaniej w UE zaopatrzymy się w Bułgarii, na Węgrzech i Polsce. Natomiast najdrożej (prawie 3-krotnie więcej niż w najtańszych krajach) zapłacimy za alkohol i wyroby tytoniowe w Irlandii i Wielkiej Brytanii – w tym przypadku jest to wina podatku akcyzowego.
RTV, odzież i komunikacja prywatna. Najmniej za produkty tego rodzaju zapłacimy w Polsce, najwięcej „tradycyjnie” w Danii.
Powyższe zestawienie dotyczy niektórych gałęzi handlu, jednak nie bierze pod uwagę średnich zarobów w danym kraju. Jeśli się im przyjrzeć, to okaże się, że w państwach w których życie jest „mniej kosztowne” obywatel zarabiają również mniej.
Czytaj także: Internetowi piraci na celowniku Telewizji Polskiej!