Najnowszy sondaż przeprowadzony przez pracownię Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy przynosi dobre wieści dla partii rządzącej. Po całej serii spadków poparcia, PiS notuje wzrost i zaczyna odrabiać straty. Niewielki wzrost zanotowała także Koalicja Obywatelska. W sumie w Sejmie znaleźliby się politycy pięciu formacji.
W ostatnich tygodniach PiS zanotowało całą serię spadek poparcia w kolejnych badaniach różnych pracowni. Wydaje się, że zła passa minęła, bo formacja rządząca zaczyna odrabiać starty. Najnowszy sondaż Estymator wskazuje, że 36,8 proc. respondentów zagłosowałoby na PiS, co oznacza tym samym wzrost o 3,8 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.
Czytaj także: Co Duda planuje po prezydenturze? Odpowiedział osobiście!
Niewielki wzrost poparcia zanotowała także druga w zestawieniu Koalicja Obywatelska. Na największą partię opozycyjną chęć głosowania zadeklarowało 29,3 proc. ankietowanych. W porównaniu z wcześniejszymi badaniami, ten sondaż wskazuje na wzrost poparcia o 2,5 pkt. proc. Na ostatnim miejscu podium znalazłby się ruch Szymona Hołowni Polska 2050, który cieszy się poparciem 9,4 proc. badanych. To oznacza spadek o 0,3 pkt. proc.
Sondaż wskazuje na spadki innych formacji
Tymczasem sondaż wskazuje na spadek poparcia dla Lewicy. Na nią zagłosowałoby 9,4 proc. badanych, czyli o 1 pkt. proc. mniej, niż we wcześniejszym badaniu. Nienajlepsze wieści otrzymała także Konfederacja, bo zanotowała spadek o 2,1 pkt. proc. i obecnie z poparciem na poziomie 6,6 proc. zajmuje ostatnie miejsce wśród partii, które dostałyby się do Sejmu.
Czytaj także: Gowin o przymusowych szczepionkach: „Nie będę w tej sprawie kruszył kopii”
Jak wskazuje sondaż, ta sztuka nie udałaby się politykom Koalicji Polskiej (PSL – Kukiz’15), na których zagłosowałoby 4,6 proc. ankietowanych. Politycy tej formacji mogą jednak mieć nadzieję na poprawę, bo aktualny wynik oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc. w porównaniu z wcześniejszym badaniem.
Sondaż przeprowadzono w dniach 12-13 listopada 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 55%.
Źr. DoRzeczy.pl