Znany analityk i ekspert od polityki zagranicznej Marek Budzisz w felietonie na łamach portalu wPolityce.pl zaapelował o rozpoczęcie prac nad „deklaracją ideową”, która w jego zamyśle miałaby zapowiadać powstanie „polsko-ukraińskiego państwa federacyjnego”. Ekspert przyznaje, iż ma świadomość, że to nadal dość odległa perspektywa.
Budzisz zwraca uwagę, że na Ukrainie mocno zmieniło się nastawienie do Polski i Polaków. Za przykład podał artykuł opublikowany przez znanego z antypolskiego nastawienia Wołodymyra Wjatrowycza, który w przeszłości kierował odpowiednikiem polskiego IPN-u i podejmował działania blokujące ekshumacje polskich ofiar rzezi wołyńskiej. Wiatrowycz przypomniał przykłady współpracy polsko-ukraińskiej z przeszłości. Wyrazi ł też „nadzieję, że dotychczasowa współpraca, oparta na zrozumieniu trudnej historii, będzie silniejsza niż w poprzednim stuleciu i w końcu się zjednoczymy”.
Czytaj także: Były dowódca GROM zaskoczył. „Polska stała się liderem i przewodnikiem w Europie”
Ekspert zaznacza, że pozycja Polski na Ukrainie umocniła się dzięki zaangażowaniu wojskowemu i politycznemu. „To nie gospodarka, sprawność negocjacyjna, z pewnością też nie siła kapitałowa, wpływa na to, że wielu przedstawicieli polskiej opinii publicznej, w tym i ja, jest zdania, że na naszych oczach następują zmiany o charakterze historycznym, a może nawet epokowym” – przekonuje.
Budzisz o państwie federacyjnym
„I to nasza polityka, determinacja i odwaga działania zdecydują czy będziemy mieć do czynienia z trendem trwałym, czy tylko ważnym i korzystnym, ale przejściowym wzmożeniem czasu wojny. Potrzebne są w związku z tym, i o ich podjęcie apeluję, odważne decyzje, wytyczające linię naszych działań na dziesięciolecia” – pisze Budzisz.
Czytaj także: Putin dał rosyjskim wojskom 5 dni. „To będzie piekielny czas”
Na zakończenie ekspert apeluje o podjęcie działań na rzecz budowy wspólnego państwa federacyjnego. „Tak jak w maju 1950 Robert Schumann i Jean Monnet opracowali plan polityczny, który siedem lat później doprowadził do powstania pierwszych organizacji dających początek Unii Europejskiej, tak i my winniśmy zacząć myśleć o deklaracji ideowej zapowiadającej powołanie polsko – ukraińskiego państwa federacyjnego, które może ziścić się za lat 10, ale już dziś powinno porządkować naszą i ukraińską politykę, także – co jest zdecydowanie ważniejsze – to, jak nasze narody myślą o sobie nawzajem” – pisze Budzisz.
Źr. wPolityce.pl