Film, na którym Filip Chajzer próbuje potrawy na bazie mąki ze świerszcza obiegł sieć. Teraz prezenter zabrał głos w tej sprawie i podzielił się swoimi wrażeniami.
Na wMeritum.pl opisywaliśmy dostępne w sieci nagranie, którego bohaterem jest Filip Chajzer. Prezenter podczas programu „Dzień dobry TVN” spróbował potrawy na bazie mąki ze świerszcza. Była ku temu okazja, ponieważ Unia Europejska niedawno zezwoliła na obrót tego typu produktem na terenie Wspólnoty.
Chajzer potrawy spróbował, jednak po jego twarzy widać było, iż jest mocno zdegustowany. Prezenter krzywił się i choć próbował nie pokazać swojego obrzydzenia, to mimo wszystko mu to nie wyszło. Więcej TUTAJ.
W TVN narracja o „pysznej” mące ze świerszczy ?się sypie. Prowadząca o mące mówi: „błoto z cukrem” a prowadzący żartuje, że „dla chrupkości można dodać gruzu”. ?
— Konfederacja (@KONFEDERACJA_) February 6, 2023
Przypominamy, że Komisja Europejska wydała zgodę na wejście produktu do sklepów… pic.twitter.com/rWX6XYRN8H
?Zapisy rozporządzenia @EUinPL z 3 stycznia 2023 r. są manipulowane i podawane bez kontekstu.
— #WłączWeryfikację (@WeryfikacjaNASK) February 6, 2023
?#mąka ze ?świerszczy została przebadana, a na produktach, które mają ją w składzie, zamieszczona będzie odpowiednia informacja.⤵️https://t.co/jWBJgzazVc
Dziennikarz odniósł się do tej sytuacji na swoim profilu w serwisie społecznościowym Facebook. Chajzer nie bawił się w dyplomację i powiedział szczerze, co sądzi o tego typu wyrobach na bazie mąki ze świerszcza domowego.
Chajzer o mące ze świerszcza domowego. Prezenter spróbował jej w programie TVN
– Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie do obrotu krajów Unii Europejskiej produktów spożywczych, które powstały z mąki ze świerszcza domowego… Do tej pory świerszcze domowe (Acheta domesticus) były hodowane jako pokarm dla zwierząt – rozpoczął swój wpis prezenter.
– Cena – 229 zł za kilogram. W Dzień Dobry TVN z Andrzejem próbujemy tego azjatyckiego wynalazku i niech nasze miny wyrażą uznanie dla polskiej wspaniałej klasycznej mąki pszennej, krupczatki, albo mąki żytniej. Dobre bo nasze – dodał w dalszej części dając tym samym do zrozumienia, że mąka ze świerszczy nie stanie się jego ulubionym produktem.