Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w TVP Info wskazał nazwy kolejnych miast, które po Warszawie powinny wprowadzić Strefę Czystego Transportu. W stolicy taka strefa rozpoczyna funkcjonowanie od 1 lipca.
Strefa Czystego Transportu w Warszawie, to wydzielony obszar, w którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin (tzw. normy Euro, które są powiązane z datą produkcji pojazdu).
Choć pomysł wywoływał sporo kontrowersji, to możliwe, że niebawem Strefa Czystego Transportu pojawi się również w innych miastach. „Celem takich stref niskoemisyjnych jest obniżanie emisji dwutlenku azotu. To jest coś, co, niestety, wpływa na nasze zdrowie. Mamy kilka naruszeń w Brukseli o zbyt wysoki poziom dwutlenku azotu i w tej chwili są cztery miasta w Polsce, które notorycznie notują przekroczenia – to jest Warszawa, to są Katowice, Wrocław i (…) Kraków” – powiedział Bolesta.
„W tych rzeczywiście czterech miastach trzeba będzie te strefy wprowadzić. Warszawa jest pionierem” – dodał wiceminister.
W jaki sposób odbędzie się weryfikacja pojazdów? „Każde miasto ma swój sposób. (…) Są już dzisiaj mechanizmy technologiczne, które pozwalają na postawienie kamer na wszystkich wjazdowych ulicach i weryfikację po tablicach” – wyjaśnia Bolesta. „Oczywiście, te samochody w strefach mogą też mieć nalepki, jaką normę mają. To jest możliwe na różne sposoby” – dodał.
Przeczytaj również:
- Nie żyje gwiazda disco-polo. Ujawniono przyczynę nagłej śmierci
- Kobieta zginęła, córka walczy o życie. Tragedia w Małopolsce
- Zakopane: zobaczył cenę truskawek na jednym z bazarów. Myślał, że to żart. „Powariowali”
Źr. dorzeczy.pl