Przed nami okres Wszystkich Świętych. Już dziś rusza policyjna akacja Znicz 2018. Od 31 października do 4 listopada prowadzone będą wzmożone działania policyjne. Funkcjonariusze czuwać będą nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy w tych dniach wybiorą się na groby swoich bliskich. W tym okresie zostaną także wprowadzone zmiany w ruchu w rejonie cmentarzy. Policjanci apelują o ostrożną i rozsądną jazdę.
Okres „Wszystkich Świętych” to czas nie tylko zadumy i refleksji, ale także czas podróży na groby bliskich oddalone nawet o kilkaset kilometrów od miejsc zamieszkania. Wiąże się to jak zwykle ze zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w okolicach cmentarzy. Długi i męczący czas podróży, tworzące się korki na drogach, często panujące niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają narastaniu zmęczenia. Przy takich okolicznościach nie trudno o kolizję, czy wypadek. Dlatego też policja organizuje akcję Znicz 2018. Jak co roku funkcjonariusze będą prowadzili wzmożone kontrole na drodze.
Akcja Znicz 2018 – ile potrwa, jak będzie wyglądała?
Akcja „Znicz” to coroczna akcja funkcjonariuszy policji wspomaganych przez straż miejską, harcerzy czy żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Polega ona na wzmożonych kontrolach trzeźwości kierowców oraz kierowaniu ruchem w okolicach cmentarzy i na drogach wylotowych.
Czytaj także: Akcja Znicz 2018: Rośnie bilans ofiar. Ponad tysiąc pijanych kierowców
Policyjna Akcja „Znicz” rozpoczyna się w środę – 31 października, a kończy w niedzielę 4 listopada. W tym okresie służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem, pomagać kierowcom poruszać się w rejonach nekropolii, wskazywać miejsca parkingowe.
W ramach akcji Znicz funkcjonariusze będą ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu oraz reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie.
Ponadto, policjanci będą sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów oraz zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.
Jak było rok temu? Podsumowanie akcji Znicz 2017
W czasie trwania akcji „ZNICZ 2017” na polskich drogach w ciągu siedmiu dni doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1821 nietrzeźwych kierujących.
Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.