Portal madeinpolska.net przygotował listę przedsiębiorstw, które kiedyś były w rękach Polaków, lecz zostały sprzedane zagranicznym inwestorom. Pełną listę przedsiębiorstw przygotowanych przez ten portal możecie znaleźć TUTAJ. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie niektórych znanych marek.
1. Allegro
Najbardziej popularny polski serwis aukcyjny założony w 1999 roku przez poznańską spółkę Surf Stop Shop sp. z o.o. W marcu 2000 roku przejęte przez QXL.com PLC, tym samym stało się polskim oddziałem tego brytyjskiego przedsiębiorstwa. Na skutek działań finansowych władzę w spółce QXL Poland przejęła spółka NIAA, co spowodowało roszczenia QXL Ricardo. W marcu 2008 r. koncern mediowy Naspers złożył ofertę kupna akcji spółki Tradus, w skład której wchodzi QXL Ricardo. Oferowana cena to 18 funtów za akcję, co dało łączną sumę 946 funtów.
2. Amino
Firma założona pod koniec lat 70-tych, mająca swoją siedzibę w Poznaniu. Jest producentem koncentratów obiadowych, zup błyskawicznych oraz przypraw. W 2000 roku marka Amino dołączyła do koncernu Unilever na podstawie fuzji z koncernem BestFoods.
3. Biedronka
Twórcą Biedronki jest przedsiębiorca Mariusz Świtalski, właściciel firmy Elektromis. W 1997 portugalski koncern Jeronimo Martins odkupiło od Elektromisu 210 sklepów Biedronka, a 2008 roku koncern przejął ponad 120 sklepów niemieckiej sieci Plus i przekształcił je w kolejne sklepy sieci Biedronka.
4. Bobo Frut
Historia tej marki związana jest z rzeszowską fabryką cukierków Alima, powstałą w latach 20. ubiegłego stulecia. W latach 50. zrezygnowano jednak z produkcji słodyczy na rzecz przetworów owocowo-warzywnych, a w roku 1968 roku zaczęto produkować przetwory dla dzieci, a soki BOBO FRUT stał się jednym z głównych produktów tego przedsiębiorstwa. W 1991 roku właścicielem firmy produkującej sok BOBO FRUT stała się firma Gerber Products Company a we wrześniu 2007 roku przedsiębiorstwo dołączyło do grupy Nestlé jako część Nestlé Nutrition.
5. Gadu-Gadu
Najpopularniejszy polski komunikator internetowy, którego twórcą jest informatyk Łukasz Foltyn. Co ciekawe, Gadu-Gadu było pierwszym na świecie komunikatorem użytym do publicznej dyskusji na orbicie okołoziemskiej. Była to rozmowa pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zorganizowana 27 czerwca 2008 roku – w 30. rocznicę lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego. W 2007 roku przejęty przez południowoafrykański Naspers, a w 2015 roku nastąpiło zbycie serwisu Platforma GG na rzecz cypryjskiej firmy Xevin Consulting Limited.
6. Hortex
jedna z najbardziej popularnych marek produkujących mrożone warzywa i owoce, soki oraz napoje. Firma powstała w 1958 roku jako Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „HORTEX” działające w ramach Centrali Spółdzielni Ogrodniczych. Od 2006 roku należy do koncernu Argan Capital, a wcześniej do Bank of America.
7. Kamis
Popularny producent przypraw i sosów. Firma powstała w roku 1991. W roku 2011 zostało podzielone na dwie części, jedną produkującą herbaty pod marką Irving Tea i drugą produkującą przyprawy oraz musztardy. Po podziale, część zajmująca się przyprawami i musztardą została sprzedana międzynarodowemu koncernowi McCormick za 830 milionów złotych.
8. Lajkonik
Historia firmy sięga roku 1910, kiedy to w miejscowości Skawina austriacki kupiec Henryk Franck założył Fabrykę Surogatów Kawowych „Henryk Franck i Synowie”. Na początku zakłady zajmowały się suszeniem, mieleniem i prażeniem cykorii. W 1911 roku rozpoczęto tam produkcję kawy zbożowej. W latach 70-tych zaczęto tam produkować kawę zbożową INKA. Firma swoją największą popularność zawdzięcza produkcji słonych paluszków. Od 1993 roku przedsiębiorstwo należy do niemieckiego koncernu Bahlsen.
9. Nasza Klasa
W swoim czasie najpopularniejszy polski portal społecznościowy, uruchomiony w 2006 roku. Z biegiem lat został wyparty przez Facebook. Obecnie największe udziały posiada rosyjska firma Digital Sky Technologies, a część udziałów wykupił również koncern Naspers.
10. PeKaO SA
Polska Kasa Opieki – bank założony w 1929 jako państwowy bank komercyjny, a od 1998 roku spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 1999 roku w wyniku przetargu Ministerstwa Skarbu Państwa, bank jest kontrolowany przez włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano oraz Allianz AG.
11. Pudliszki
Popularny producent sosów. Historia firmy sięga połowy XIX wieku. W 1927 fabryka sfinansowała wyjazd dwóch poznańskich profesorów do Londynu, by Ci zapoznali się z technologią produkcji ketchupu. Po wojnie firma została upaństwowiona, fabryka przez wiele lat prosperowała w branży spożywczej, wchodząc w 1992 i 1993 do pierwszej pięćsetki najefektywniejszych przedsiębiorstw państwowych. W 1994 roku została przekształcona w spółkę akcyjną, a od 1997 roku pakiet większościowy akcji należy do koncernu Heinz.
12. PWN
wydawnictwo naukowe założone w 1951 w Warszawie pod nazwą Państwowe Wydawnictwo Naukowe jako część Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego. Od 1992 znajduje się w rękach międzynarodowego koncernu Luxembourg Cambridge Holding Group.
13. Telekomunikacja Polska
Spółka powstała 4 grudnia 1991, jako spółka akcyjna Skarbu Państwa, przekształcając się z części telekomunikacyjnej przedsiębiorstwa państwowego „Polska Poczta, Telegraf i Telefon”. Obecnie największym akcjonariuszem jest francuska firma Orange.
14. Wedel
pierwsza w Polsce wytwórnia czekolad. Założona w pierwszej połowie XIX wieku. W 1991 roku przedsiębiorstwo zostało wykupione przez koncern PepsiCo. W 1997 roku koncern zdecydował o wycofaniu akcji E.Wedel SA z warszawskiej giełdy. Spółka akcyjna przekształciła się w holding czterech spółek z ograniczoną odpowiedzialnością: Syrena (cukierki), Jedyna (czekolady), Delicja (ciastka) i Frito Lay Poland (słone przekąski).
W 1999 roku doszło do sprzedaży trzech spółek. Syrenę PepsiCo sprzedało fińskiemu Leaf, Jedyną – Cadbury, a Delicję wraz z fabryką ciastek w Płońsku, produkującą Delicje Szampańskie, Pieguski i Pierniczki Alpejskie, sprzedano francuskiemu koncernowi Danone. PepsiCo. zatrzymało sobie tylko nową fabrykę chipsów Frito Lay w Grodzisku Mazowieckim. Prawa do marki E. Wedel otrzymałabrytyjska firma Cadbury, a przedsiębiorstwo zaczęło działać pod nazwą Cadbury Wedel sp. z o.o. Tradycyjny charakter obu firm podkreślały podpisy właścicieli. Danone zdecydował się płacić Cadbury opłaty licencyjne za dalsze korzystanie ze znaku towarowego E. Wedel na swoich wyrobach.
W styczniu 2010 r. spółka Cadbury Wedel została kupiona przez amerykański koncern spożywczy Kraft Foods. Komisja Europejska, nie chcąc dopuścić do zmonopolizowania przez Krafta rynku czekolad w Polsce (a także w Rumunii), nakazała sprzedaż Wedla (logo, sklepów, sieci pijalni czekolady i fabryki w Warszawie). Przetarg trwał do końca czerwca 2010 r. – nowym właścicielem został japoński koncern wielobranżowy LOTTE Group. Ceny nie ujawniono, lecz szacunki wskazują na kwotę około 1 miliarda złotych.
15. Winiary
Popularny producent wyrobów spożywczych. Bazą do budowy fabryki był jeden z dwóch nieczynnych browarów w Winiarach. Pierwszym jej właścicielem był Alfred Nowacki. Od 1994 roku przedsiębiorstwo wchodzi w skład koncernu Nestlé.
źródło: madeinpolska.pl, wikipedia.org
fot. własne