Barbara Stanisławczyk, dziennikarka, reportażystka i pisarka została nową prezes Polskiego Radia – poinformował Krzysztof Czabański, wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów. Nowa prezes zastąpiła na stanowisku Andrzeja Siezieniewskiego.
Barbara Stanisławczyk ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Pisała reportaże publikowane w czasopismach Po prostu, Tygodnik Solidarność, Kobieta i Życie, Pani, Twój Styl. W 1990 została stypendystką w Agencji Reutera w Londynie. Od września 2006 do kwietnia 2010 pełniła funkcję redaktor naczelnej miesięcznika Sukces, zaś od września 2006 do marca 2010 była dyrektorem wydawniczym wydawnictwa „Przekrój”.
Jest autorką książek takich jak Matka Hłaski (napisanej jeszcze trakcie studiów), Pajęczyna. Syndrom Bezpieki, w której nakreślone zostały społeczno-psychologiczne portrety pracowników SB średniej rangi. Przeprowadziła wywiad-rzekę z Krzysztofem Kąkolewskim – Kąkolewski bez litości. Napisała też między innymi Czterdzieści twardych, opowieść o Polakach, którzy w czasie II Wojny Światowej ratowali Żydów (za którą Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przyznało jej Pamiątkowy Medal i legitymację Honorowego Członka Towarzystwa). Prowadziła warsztaty z reportażu w wyższej szkole Collegium Civitas, zaś ostatnio prowadziła zajęcia z pisania w Podyplomowym Studium Public Relations przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w ramach projektu Szkoła EuroLiderek. 8 stycznia 2016 została prezesem Polskiego Radia.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
W ostatnim czasie napisała pracę doktorską Wzorce patriotyzmu jako przedmiot sporów i przewartościowań w świetle przemian cywilizacyjnych i przekształceń ustrojowych w Polsce po 1989 roku, która stała się podstawą do wydania książki „Kto się boi prawdy. Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce” (Fronda, 2015), którą w środę recenzował portal wMeritum: Chrześcijaństwo fundamentem polskości czyli „Kto się boi prawdy?” [recenzja].