Bilans zabitych fok nad Bałtykiem powiększył się. Jak poinformowało Radio Koszalin, aż 15 ciał zwierząt zostało znalezionych w Bagiczu, Darłowie, Gąskach, Łazach, Sianożętach, Ustroniu Morskim i Ustce (woj. zachodniopomorskie i pomorskie). Wiele z nich zostało zabitych przez człowieka. Już wcześniej wyznaczono nagrodę za ustalenie sprawcy, ale do tej pory nie udało się nikogo znaleźć.
Trwa czarna seria nad morzem. Radio Koszalin poinformowało, że w sobotę w kilku miejscach nad Bałtykiem znaleziono w sumie 15 martwych fok. W wielu przypadkach nie ulega wątpliwości, że za śmiercią zwierząt stoi człowiek. Na szyi jednej z fok znaleziono sieć rybacką, na głowie innej dostrzeżono siniaki.
„Na ciałach pozostałych nie było śladów obrażeń” – poinformował Sebastian Barszczewski w rozmowie z Radiem Koszalin. Jego zdaniem, częstą przyczyną śmierci jest zaplątanie w sieci rybackie, po którym nie ma śladów.
Makabryczne znalezisko wpisuje się w całą serię. Portal polsatnews.pl podaje, że w czerwcu znaleziono 38 martwych fok, które są w Polsce pod ochroną. Zdaniem przyrodników ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, w ciągu 20 lat zarejestrowano tylko 3 przypadki zabitych przez ludzi zwierząt.
Czytaj także: Nieznany sprawca zabił młodą fokę. Przyrodnicy proszą o pomoc
Okazuje się, że zabijane są nie tylko foki. W piątek Błękity Patrol WWF znalazł dwa martwe morświny. U jednego z nich widać ewidentny udział człowieka. Samica miała odciętą płetwę ogonową i ślady ostrza na brzuchu i grzbiecie. Ta sprawa już trafiła na policję. W niedzielę znaleziono kolejnego martwego morświna. Nie wiadomo, czy brał w tym udział człowiek.
Nagroda za ustalenie sprawcy
Wzrastająca liczba zgonów spowodowała, że wyznaczono nagrodę za pomoc w ustaleniu sprawcy. Za wskazanie zabójcy można otrzymać 30 tys. zł. Na tym nie koniec, bowiem pisarka Maria Nurowska, zaoferowała dodatkowe 20 tys. Sprawą zajmuje się policja. Aktualnie funkcjonariusze prowadzą dochodzenie. Trwają przesłuchania rybaków, których ekolodzy wskazują jako winnych.
Osoby, które znajdą martwe zwierzę na plaży proszone są o kontakt ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. W tym celu należy zadzwonić na jeden z następujących numerów: 601 88 99 40 oraz (58) 675 08 36. Sprawę można też zgłosić do Błękitnego Patrolu WWF – 795 536 009.