Eksperci Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) opracowali raport „Trwanie życia w 2016 r”. Przyjrzeli się zarówno średniej długości życia mężczyzn i kobiet, jak i umieralności w poszczególnych etapach życia Polaków. Uwagę zwraca duża różnica w średniej wieku kobiet i mężczyzn, która wynosi obecnie aż 8 lat na korzyść pań.
Autorzy raportu podkreślają jak wielki wpływ na długość życia mają pozytywne trendy związane z rozwojem medycyny i diagnostyki. Poza tym coraz więcej Polaków przekonuje się do zdrowego trybu życia. Dzięki temu od ponad 20 lat mamy do czynienia z tendencją wydłużania średniej długości życia w naszym kraju.
W 2016 roku przeciętna długość życia dla kobiet wynosiła 81,9 lat, natomiast dla mężczyzn 73,9 lat. W wynikach łatwo można dostrzec dysproporcję pomiędzy średnią życia kobiet i mężczyzn. Nie jest ona niczym nowym w naszym kraju, choć jak wskazują autorzy, w innych krajach nie występują aż tak duże różnice.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Mężczyźni umierają częściej w każdym etapie życia. 18 urodzin nie dożywało 0,7 proc. mężczyzn i 0,5 proc. kobiet. Wieku 45 lat nie osiągnęło 4,9 proc. mężczyzn i 1,8 proc. kobiet. Natomiast przed 75 urodzinami zmarło aż 46 proc. mężczyzn i tylko 23,1 proc. kobiet.
Co ciekawe ta różnica w długości życia mężczyzn i kobiet jeszcze w 1991 roku wynosiła 9,2 lata. 10 lat później zmniejszyła się o rok, jednak w 2011 zwiększyła się znowu delikatnie osiągając pułap 8,7 lat. Od 2009 roku do chwili obecnej tendencja jednak maleje – zgodnie z raportem wynosi ona na ten moment 8 lat.
Zachęcamy do zapoznania się z całym raportem przygotowanym przez GUS, który jest dostępny pod tym adresem: Trwanie życia w 2016 r.