Fabrykę Broni Łucznik w Radomiu czekają bardzo duże zmiany. Wszystko to związane jest z ogromnym kontraktem na wykonanie karabinków dla polskiej armii o wartości ok. 350 milionów złotych.
Według umowy, do końca 2019 roku fabryka zobowiązana jest wyprodukować 58 tysięcy sztuk karabinów szturmowych beryl i mini-beryl. Jest to związane z dostosowaniem broni pod standardy NATO.
Fabryka Broni Łucznik w Radomiu jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w tej części Europy. Oprócz hal produkcyjnych zawiera również m.in. laboratoria i strzelnicę.
Czytaj także: Historyczne zamówienie dla wojska będzie wykonane w Radomiu!
Okazuje się jednak, że to za mało, by sprostać ogromnemu zamówieniu dla Wojska Polskiego. Prezes radomskiej fabryki, Adam Suliga, ma już wstępną koncepcję jej rozbudowy. Na szczęście ma ona charakter modułowy, więc rozbudowa nie będzie sprawiała większych problemów.
Karabinek szturmowy wz. 96 Beryl kal. 5,56 mm jest produkowany seryjnie od 1997 roku. Do tej pory wyprodukowano go ok. 85 tysięcy sztuk. Jest bronią samoczynną – samopowtarzalną i umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym, ciągłym lub trójstrzałowymi seriami. Jego długość to 943 mm, a długość lufy – 457 mm. Wersją Mini-Beryl ma lufę skróconą do 235 mm, nowe urządzenie wylotowe i podstawę celownika.
Czytaj także: Uda się zapobiec cofaniu liczników w sprowadzonych samochodach?