Fala gorącego powietrza nad Polską daje się każdemu we znaki. Główny Inspektor Pracy, Wiesław Łyszczek, wystosował apel do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom. Tymczasem do Państwowej Inspekcji Pracy trafiło już ponad 200 skarg. Na co narzekają pracownicy?
Trwa najdłuższa fala upałów na terenie Polski w tym roku. Mniej więcej od 22 lipca temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie powyżej 30 stopni. Niestety prognozy meteorologiczne wskazują, że gorące i suche powietrze utrzyma się jeszcze co najmniej przez kilka dni.
Uciążliwa pogoda to problem m.in pracowników Zauważa to Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, który wystosował do pracodawców apel o skracanie czasu pracy. Dotyczy on szczególnie tych pracowników, których dzienny wymiar pracy przekracza 8 godzin. W komunikacie zwrócono również uwagę na inne obowiązki pracodawcy.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Główny Inspektor Pracy przypomina o obowiązku zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych” – informuje Państwowa Inspekcja Pracy.
„Przy pracach brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika” – czytamy w komunikacie.
Skargi z powodu upału
Jak podaje portal money.pl, do PIP trafiło już ponad 200 skarg w związku z upałem. Pracownicy narzekają nie tylko na temperaturę w miejscu pracy, ale m.in. na brak zimnych napojów. Tego typu zgłoszenia muszą być jeszcze przeanalizowane przez specjalistów pod kątem zgodności z przepisami. W przypadku naruszeń pracodawcom grożą poważne kary pieniężne od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.
„Inspektor sprawdza, czy pracodawca wypełnia swoje obowiązki w zakresie zapewnienia bezpiecznej i higienicznej pracy w czasie upałów – zimne napoje, właściwą temperaturę w pomieszczeniach pracy, czy czyści i konserwuje urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne” – powiedziała w rozmowie z moneyt.pl Danuta Rutkowska z Głównego Inspektoratu Pracy.
Upał w pracy. Inspekcja pracy sprawdzi, czy pracodawcy przestrzegają zasad https://t.co/gbtun6baxQ #pracawupal #wentylatory
— Money.pl (@Money_pl) 1 sierpnia 2018