Ministerstwo Finansów zorganizuje i sfinansuje program edukacyjny dla uczniów szkół gimnazjalnych. „Finansoaktywni. Misja: Podatki” ma przybliżyć uczniom istotę i potrzebę płacenia podatków, wyjaśnić ich sens oraz uświadomić płynące z tego tytułu korzyści.
Na stronie internetowej organizatorów programu (finansoaktywni.pl) możemy przeczytać:
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Głównym celem projektu jest pokazanie w przystępny sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki temu chcemy kształtować świadomość oraz przekazać wiedzę o podatkach. Wszystkim, którzy przyłączą się do naszej misji wyjaśnimy istotę i potrzebę płacenia podatków, a także płynące z tego korzyści. Natomiast nauczycielom ułatwimy przekazanie tej wiedzy, dzięki atrakcyjnym materiałom edukacyjnym. Zdobyte umiejętności pozwolą uczniom na podejmowanie w przyszłości racjonalnych decyzji, które pomogą im odnieść sukces w życiu zawodowym. W kolejnych latach planujemy nowe misje między innymi z zakresu budżetu państwa i ułatwień dla podatników.”
Chęć uczestnictwa w programie zgłasza nauczyciel poprzez wypełnienie deklaracji na stronie www.finansoaktywni.pl. Następnie, na adres szkoły zostaną dostarczone materiały edukacyjne „opracowane przez specjalistów”. Otrzymany materiał dydaktyczny zawiera: scenariusz lekcji „Poznaj podatki, kojarz korzyści” dla nauczyciela, prezentację oraz animowany film edukacyjny, karty do gry edukacyjnej oraz portfele z logotypem programu. „Zdobytą w ten sposób wiedzę można wykorzystać przy przygotowywaniu zadania na konkurs organizowany w ramach programu, a z otrzymanych materiałów korzystać w kolejnych latach.”
Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów wynika, że dla połowy Polaków płacenie podatków jest obowiązkiem obywatelskim („państwo potrzebuje moich pieniędzy”), natomiast dla 1/3 jest to przykry obowiązek („nie rozumiem po co je płacę”). Dlatego postanowiliśmy edukować naszych młodych Obywateli i informować ich na co przeznaczane są podatki. Mój gorący apel do wszystkich nauczycieli: Zadbajmy wspólnie o edukację finansową młodego pokolenia!
– mówi Wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna.
Konkurs „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”
Ministerstwo przygotowało również konkurs dla uczniów gimnazjum, w którym nagrodą główną jest dwudniowa wycieczka do Warszawy dla 16 zwycięskich zespołów z wybranych szkół, podczas której zwycięzcy odwiedzą między innymi Sejm RP oraz Ministerstwo Finansów. Członkowie najlepszego zespołu otrzymają tablety, a pozostali uczestnicy zestawy specjalnie przygotowanych upominków. Nagrody trafią również do opiekunów zespołów – 16 nauczycieli zwycięskich zespołów otrzyma tablety. Zadaniem w tym konkursie jest przygotowanie pisemnej pracy konkursowej pod tytułem „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”, a następnie na jej podstawie – przeprowadzenie debaty.
Więcej o projekcie na stronie www.finansoaktywni.pl