Lubelski Odział Instytutu Pamięci Narodowej chce, by b. komendant wojewódzki MO w Lublinie odpowiedział karnie za zbrodnie komunistyczne w czasie stanu wojennego. Za stawiane mu zarzuty grozi mu nawet 10 lat więzienia.
Jak poinformował Odział IPN w Lublinie do sądu został złożony akt oskarżenia przeciwko Aleksandrowi Ch., byłemu zastępcy komendanta wojewódzkiego MO w Lublinie. Akt oskarżenia wystosował Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu IPN. Były milicjant został oskarżony o zbrodnie komunistyczne, które jednocześnie są zbrodniami przeciw ludności. Aleksander Ch. jako funkcjonariusz MO od 12 do 15 grudnia 1981 r. wydał decyzje o internowaniach 18 działaczy legalnej opozycji.
Wydając owe decyzje Aleksander Ch. powoływał jako ich podstawę prawną dekret „O ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”, choć ten akt nie został opublikowany i – według powszechnie przyjętych zasad prawnych – nigdy nie obowiązywał – czytamy w oświadczeniu Oddziału IPN w Lublinie, które opublikowano na stronie i profilu facebookowym Odziału.
Zbrodnia komunistyczna jest kwalifikowana jako zbrodnia przeciwko ludzkości i nie ulega przedawnieniu, dlatego jest możliwe postawienie b. milicjanta w stan oskarżenia nawet po upływie blisko 36 lat od wydania decyzji o internowaniu opozycjonistów. Aleksandrowi Ch. grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
To nie pierwszy przypadek postawienia przez Oddział IPN w Lublinie w stan oskarżenia b. funkcjonariusza MO. W grudniu 2016 roku do sądu wpłynęło oskarżenie Henryka K., byłego komendanta wojewódzkiego MO w Chełmie, także o zbrodnie komunistyczne. B. milicjant odpowiadał za internowanie 68 opozycjonistów, także na podstawie ww. dekretu. Oznaczało to, że także w tym przypadku internowania dokonano w sposób bezprawny i nielegalny. Henrykowi K. również grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Można przypuszczać, że to nie jedyni b. funkcjonariusze komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, których pod lupę wezmą śledczy z IPN.
Źr.: Facebook.com/IPN.Lublin
Fot.: Wikimedia
Czytaj również: MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO BOLEŚNIE ZAKPIŁO Z TIGERA. ZAPROSZENIE DLA… DZIECI Z PODSTAWÓWKI