Zdjęcia 15-latka obiegły wczoraj całą Polskę. Jakub Baryła z krzyżem stanął na trasie I Płockiego Marszu Równości. Ostatecznie został wyniesiony przez policję a w sieci pojawiło się wiele głosów zarówno pochwalających, jak i potępiających jego postawę.
I Marsz Równości w Płocku odbył się pod hasłem „Płock napędza równość!”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez środowiska LGBT. Tak jak w przypadku poprzednich tego typu wydarzeń zorganizowano również kontrmanifestację. Poza pewnymi incydentami marsz przebiegł spokojnie, co podkreśliła policja.
Wiele osób zwróciło uwagę na postawę Jakuba Baryły. 15-latek jest radnym Młodzieżowej Rady Miasta Płock. W trakcie wydarzenia stanął on na trasie marszu trzymając w ręku krzyż. Początkowo ochraniający marsz funkcjonariusze próbowali odepchnąć 15-latka, a następnie go wynieśli.
O całej sytuacji Jakub Baryła pisał na Facebooku. „Udało mi się zdobyć Krzyż Święty i z nim blokowałem trzykroć marsz, zostałem usunięty siłą i spisany. Po marszu niestety rozpocząć się miały przepychanki. TVN pokazał wszystko tak, jakby marsz był ogromny, a zbieranina bandytów bluzgała na nich. Z tego, co pamiętam marsz, gdy zaczynał się w połowie ul. Królewskiej, kończył się w połowie ul. Nowy Rynek i zajmował w większości tylko jezdnię i wcale nie było tak kolorowo, że każdy machał z okna jego uczestnikom, w większości nagrywano” – napisał.
Jakub Baryła odpowiada na atak
O postawie 15-latka ostro wypowiedział się Wojciech Sadurski odnosząc się do publikacji jednego z portali. „Śmieciowy portal robi krzywdę niezrównoważonemu dziecku, udającemu Skorupkę. Jak się podłoży, będzie Rejtankiem” – napisał na Twitterze.
Profesorowi Sadurskiemu postanowił odpowiedzieć sam Jakub Baryła. „Po pierwsze nie „niezrównoważonemu”, to już czysta propaganda, badał mnie Pan? Po drugie nie „dziecku”, mam 15 lat, polecam zapoznać się z biologią. Po trzecie nie „udającemu”, przez to, co zrobiłem, chciałem skłonić do debaty i refleksji. Czuję obrazę, ma Pan problemy z pychą?” – odpowiedział.
Czytaj także: Abp Jędraszewski o LGBT i gender: „Błąd antropologiczny”
Źr.: Twitter/Wojciech Sadurski, Twitter/Jakub Baryła