Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o przekazaniu do Prokuratury Krajowej materiałów uzupełniających zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska. Sprawa jest związana z badaniem katastrofy smoleńskiej.
10 października na stronie resortu, którym kieruje Antoni Macierewicz, opublikowano informację ws. materiałów dotyczących Donalda Tuska. Komunikat został wydany przez ppłk Annę Pęzioł-Wójtowicz, rzecznika prasowego MON.
„Wskazane działanie polegało na rezygnacji z umowy polsko-rosyjskiej z 1993 r. gwarantującej Polsce równe prawa i zawarciu umowy z Federacją Rosyjską o badaniu katastrofy smoleńskiej według załącznika 13 konwencji chicagowskiej” – napisano w komunikacie.
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
Na wspomniane materiały składają się informacje o 3 rozmowach telefoniczynych, które w dniu katastrofy odbył Donald Tusk z Władimirem Putinem oraz 2 z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem.
Drugi punkt mówi o „chronologii podjęcia decyzji o sposobie badania katastrofy ze wskazaniem na kluczową rolę premiera Donalda Tuska, ministra obrony narodowej Bogdana Klicha”.
„MON przekazał także prokuraturze meldunki przesyłane ze Smoleńska do ministra Bogdana Klicha przez szefa Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów płk. Mirosława Grochowskiego oraz ustalenia i ekspertyzy prawne dotyczące sposobu badania katastrofy smoleńskiej” – czytamy w komunikacie.
Ministerstwo poinformowało także, jakie wnioski wynikają z przedstawionych materiałów. Przedstawiono 3 zasadnicze punkty:
1. zgodnie z obowiązującym prawem w dniu 10 kwietnia 2010 r. istniała konieczność zastosowania „Porozumienia między Ministerstwem Obrony Narodowej RP a Ministerstwem Obrony Narodowej FR w sprawie zasad wzajemnego ruchu lotniczego wojskowych statków powietrznych RP i FR w przestrzeni powietrznej obu państw” z dnia 14 grudnia 1993 r., które w art. 11 stanowiło, iż „wyjaśnienie incydentów lotniczych, awarii i katastrof, spowodowanych przez polskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej FR lub rosyjskie wojskowe statki powietrzne w przestrzeni powietrznej RP prowadzone będzie wspólnie przez właściwe organy polskie i rosyjskie. Jednocześnie strony zapewnią dostęp do niezbędnych dokumentów z zachowaniem obowiązujących je zasad ochrony tajemnicy państwowej”;
2. wspomniana umowa bilateralna gwarantowała RP równość stron i współdziałanie w badaniu przyczyn. Ze strony Polski właściwą w przedmiotowej sprawie była Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która miała współpracować z adekwatnym organem FR. Jednocześnie porozumienie zapewniało dostęp do niezbędnych dokumentów i jego zastosowanie wykluczałoby np. odmowę zrealizowania wniosku dowodowego. Zrezygnowano z tego rozwiązania, oddając to kluczowe postępowanie Rosji;
3. zgodnie z polskim prawem osobami mogącymi zaciągać zobowiązania międzynarodowe są: prezydent, premier i minister spraw zagranicznych.
Na końcu komunikatu podkreślono, że w procesie decyzyjnym brało udział 3 osoby: Donald Tusk, Edmund Klich, Bogdan Klich i Cezary Grabarczyk.