W piątek premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił, że jego państwo opuszcza struktury UNESCO. Podobną decyzję w pierwszej połowie października podjęły Stany Zjednoczone.
Zgodnie z decyzją władz, Izrael opuści Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) pod koniec 2018 roku. Rzecznik MSZ Emmanuel Nahshon poinformował, że w organizacji dochodziło do „prób oddzielenia żydowskiej historii od ziem Izraela”.
Konflikt Izraela z UNESCO
Czytaj także: USA wycofują się z UNESCO. To protest przeciwko uprzedzeniom organizacji w stosunku do jednego kraju
Piątkowa decyzja nie jest zaskoczeniem i wynika z licznych różnic pomiędzy państwem a organizacją. Władze Izraela wielokrotnie krytykowały UNESCO za podejmowane decyzje, za którymi najczęściej – według nich – stały państwa arabskie.
Tak było choćby w lipcu 2017 roku, kiedy na listę światowego dziedzictwa wybrano Stare Miasto w Hebronie. Reprezentant Kuwejtu publicznie przyznał, że wpis tego miejsca to działanie na rzecz „ludzkości i pokoju a przeciw agresji”. Ewidentne nawiązanie do konfliktu z Palestyną spotkało się z krytyką zarówno ze strony Izraela, jak i Stanów Zjednoczonych.
Również sprzeciw ONZ wobec decyzji Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady amerykańskiej do Jerozolimy wzbudził wielkie kontrowersje właśnie w Izraelu. Wadze mówią wprost o uprzedzeniach wobec Izraela.
Israel completely rejects this preposterous resolution. Jerusalem is our capital. Always was, always will be. pic.twitter.com/0FcCtWJTvk
— PM of Israel (@IsraeliPM) 21 grudnia 2017
I do appreciate the fact that a growing number of countries refused to participate in this theater of the absurd. So I appreciate that, and especially I want to again express our thanks to @POTUS Trump and Ambassador Haley, for their stalwart defense of Israel and of the truth.
— PM of Israel (@IsraeliPM) 21 grudnia 2017
USA wycofuje się UNESCO
Na podobny ruch 12 października zdecydowały się Stany Zjednoczone. Departament Stanu wydał oświadczenie z którego wynika, że przyczyną opuszczenia struktur UNESCO są „antyizraelskie uprzedzenia”.
W piśmie zaznaczono, że Stany Zjednoczone pozostaną w strukturach organizacji „w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora”, w celu reprezentowania amerykańskiego punktu widzenia. Zgodnie z decyzją podjętą przez Departament Stanu, USA opuści organizację 31 grudnia.