W poniedziałek komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE przyjęła rezolucję popierającą uruchomienie przez KE art. 7 traktatu unijnego wobec Polski. Podstawowym powodem jest zagrożenie praworządności.
„Komisja LIBE większością 33:9 przegłosowała projekt rezolucji popierającej działania Komisji przeciw Polsce. Żaden z rzeczników klubów, które projekt poparły, nie przedstawił jej uzasadnienia. Dzielenie Europy trwa” – poinformował na Twitterze Marek Jurek.
Komisja LIBE większością 33:9 przegłosowała projekt rezolucji popierającej działania Komisji przeciw Polsce. Żaden z rzeczników klubów, które projekt poparły, nie przedstawił jej uzasadnienia. Dzielenie Europy trwa.
— Marek Jurek (@marekjurek) 29 stycznia 2018
Wynik głosownia nie jest zaskoczeniem, zważywszy na fakt, że przewagę w komisji posiadają ugrupowania lewicowe. O takim scenariuszu informowała już wcześniej Katarzyna Szymańska-Borgnion, korespondentka RMF FM.
Co oznacza rezolucja uchwalona przez komisję PE?
Członkowie komisji PE poparli w głosowaniu decyzję Komisji Europejskiej z 20 grudnia 2017 roku o uruchomieniu art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Ten dokument jest z kolei konsekwencją rezolucji przyjętej 15 listopada przez PE, w której wezwano polskie władze do przestrzegania zasad praworządności.
Kolejnym krokiem będzie głosowanie w PE, które odbędzie się 5 lutego 2018 roku.
Projekt rezolucji PE
głosowany dziś w Komisji LIBE PE
ws wniosku Komisji Europejskiej do Rady
ws uruchomienia przeciw Polsce
art 7.1 Traktatu UE
i decyzji dot. „stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez PL rządów prawa”
wzywający Radę do podjęcia
szybkich działań pic.twitter.com/XIN97R3ow5— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 29 stycznia 2018
Komisja Parlamentu Europejskiego podjęła decyzję o przyjęciu rezolucji ws. Polski. Wzywa się Radę Europejską do uruchomienia procedury art. 7 w związku z zagrożeniem praworządności.
Rząd PiS nie podjął dialogu z UE, a niekonstytucyjne przepisy nie zostały usunięte.
— Grzegorz Drobiszewski (@GDrobiszewski) 29 stycznia 2018