Konfederacja rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o zniesieniu gospodarczych obostrzeń epidemicznych dotyczących gospodarki. W projekcie przewidziano m.in. zniesienie możliwości nakładania kar na osoby niestosujące się do obostrzeń. Minimalna liczba wymaganych podpisów to 100 tys.
Konfedereacja zapowiedziała swoją inicjatywę na konferencji prasowej. „Rząd zachowuje się jak małpa z brzytwą, dlatego chcemy mu ją zabrać” – mówił na konferencji prasowej wiceszef partii KORWiN Sławomir Mentzen. Dodał, że w ciągu ostatniego roku mogliśmy obserwować „kartonowe państwo reformowane trytytkami”.
„Przez ten rok widzieliśmy zamykanie fryzjerów, kosmetyczek, zamykanie rozporządzeniami publikowanymi chwilę przed północą całych branż, skazywanie ludzi na bankructwo, zamykaniem cmentarzy kilka godzin przed świętami.” – wymieniał Mentzen. „Obserwowaliśmy wprowadzenie godziny policyjnej za pomocną slajdu na konferencji prasowej pana premiera Mateusza Morawieckiego. Czas powiedzieć, że ten cyrk należy zakończyć” – kontynuował.
Czytaj także: Znany lekarz mówi, kiedy obostrzenia zostaną złagodzone. Stawia warunek
„Ważne, aby zebrać jak najwięcej podpisów”
Konfederacja przekonuje, że ustawa „przede wszystkim odbiera możliwość nakładania podobnych obostrzeń w przyszłości”. „Ważne jest, aby zebrać jak najwięcej podpisów obywatelskich, aby PiS poczuło presję związaną z tym, że tak wiele osób chce odmrożenia gospodarki” – mówił Witold Tumanowicz, który również uczestniczył w konferencji.
Tumanowicz ocenił, że PiS „nie przejmuje się przesadnie wnoszonymi projektami ustaw, przejmuje się natomiast presją społeczną”. Poinformował, że karta, na której można wyrazić swoje poparcie i podpisać się pod projektem ustawy, są zamieszczone na stronie internetowej otwieramygospodarke.pl.
Czytaj także: Emilewicz przeprasza za wyjazd na narty. „Popełniłam błąd”
Konfederacja ma kilka punktów
Jak informowała Konfederacja, projekt sprowadza się do pięciu podstawowych punktów:
– Otwarcie wszystkich działalności: lokali gastronomicznych, hoteli, stoków narciarskich, siłowni, klubów fitness.
– Zniesienie możliwość nakładania kar administracyjnych na osoby, które nie stosują się do ustanowionych rozporządzeniami nakazów czy zakazów
– Likwidacja przepisów mówiących o tym, że naruszenie jakichkolwiek obostrzeń dotyczących działalności gospodarczej może pozbawić firmę pomocy publicznej.
– Rezygnacja z obowiązku zwrotu kwot stanowiących równowartość udzielonej pomocy i umorzenie toczących się w tych sprawach postępowań.
– Zniesienie możliwości odmowy przyznania pomocy publicznej w przypadku niestosowania się do ograniczeń.
Źr. Polsat News