Wszystkie kraje członkowskie UE zapowiedziały, że zrealizują zbiór zaleceń zaproponowanych przez Komisję Europejską w celu “wzmocnienia ekonomicznej i społecznej integracji społeczności romskich”. Przyjąwszy zalecenia, państwa członkowskie zobowiązały się do podjęcia celowych działań, by zmniejszyć różnice dzielące Romów od reszty społeczeństwa.
Nie możemy ich zawieść. Zadaniem państw członkowskich będzie obecnie – w okresie 2014-2020 – przyznanie znacznych funduszy unijnych oraz środków krajowych na pomoc społecznościom romskim w wykorzystaniu własnego potencjału oraz wykazanie woli politycznej na wszystkich szczeblach, tak aby zapewnić, że pieniądze zostaną wydane zgodnie z przeznaczeniem – powiedział komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor.
Zalecenia koncentrować się będą na czterech obszarach: dostęp do kształcenia, zatrudnienie, opieka zdrowotna i mieszkalnictwo.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Obszar kształcenia: dzieci Romów nie powinny uczyć się wśród dzieci romskich, a w szkołach państwowych. Walka z analfabetyzmem i zapobieganie kończeniu szkoły na wczesnym stadium nauczania.
Obszarze zatrudnienia: państwa członkowskie zobowiązały się do zapewnienia szerszej gamy szkoleń dla Romów, wspieranie ich przedsiębiorczości oraz walkę z dyskryminacją na rynku pracy.
Opieka zdrowotna: obowiązek zapewnienia podstawowych świadczeń i regularnego oferowania badań profilaktycznych, rozszerzenie programu szczepień.
Mieszkalnictwo: Wyeliminowanie segregacji i dyskryminacji, zapewnienie Romom dostępu do mieszkań socjalnych oraz miejsc na rozbijanie obozów (dla Romów nie prowadzących osiadłego trybu życia).
W celu wdrożenia ukierunkowanych działań w zaleceniu prosi się państwa członkowskie o przeznaczenie nie tylko funduszy unijnych, lecz także krajowych, prywatnych oraz funduszy trzeciego sektora na rzecz włączenia społecznego.
źródło: bankier.pl /fot. commons.wikimedia.org