Mechanizm uzależnienia wypłat funduszy unijnych od przestrzegania praworządności napotkał na opór Polski i Węgier. W kuluarach mówi się o groźbie weta. Tymczasem z drugiej strony sporu również pojawiają się pierwsze oznaki zniecierpliwienia. Jak informuje RMF FM, premier Luksemburga Xavier Bettel „praktycznie zagroził wetem”.
Szczyt poświęcony budżetowi Unii Europejskiej trwa już czwarty dzień. Jednym z tematów, które interesują zwłaszcza polskich obserwatorów polityki jest propozycja uzależnienia wypłat z europejskich funduszy od przestrzegania praworządności. Mechanizm budzi wątpliwości m.in. władz Polski. Uczestniczący w obradach premier Mateusz Morawiecki wprost uzależnił akceptację budżetu od blokady tego punktu.
-Musimy uzyskać to, na co wskazujemy od samego początku, czyli brak jakiejkolwiek uznaniowości po stronie ciał unijnych, instytucji unijnych w zakresie tematu przede wszystkim praworządności, ale też cały czas negocjujemy kwestie związane z klimatem – powiedział szef rządu na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli.
Kwestia praworządności w unijnym budżecie już przesądzona? Premier Luksemburga nie zgadza się ze stanowiskiem Polski
Tymczasem korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon informuje, że sprawa praworządności zostanie najprawdopodobniej rozwiązana nie po myśli władz Polski. – Wydaje się, że nie ma szans na wykreślenie zapisu o uwarunkowaniu wydatkowania pieniędzy od praworządności – czytamy na portalu rmf24.pl.
Blokowanie tego pomysłu potępił m.in. premier Luksemburga Xavier Bettel. – Żeby znaleźć kompromis trzeba było może powiedzieć ‘tak’, ale żeby akceptować cięcia w wartościach, mieć Europę z obciętymi wartościami, obciętymi prawami i praworządności – tu mojej strony będzie ‘nie’ – powiedział w rozmowie z portalem.
Premier Lux X.Bettel grozi wetem, jeżeli nie będzie uwarankowania bużetu UE od praworzadności':"Cięcia w budżecie, może (..) trzeba było powiedzieć "tak", ale żeby akceptować cięcia w wartościach, prawach, w respektowaniu praworządności – to z mojej strony będzie "nie". @RMF24pl
— Szymańska-Borginon (@Sz_Borginon) July 20, 2020
Wetem grozi także premier Orban jeśli z kolei takie powiązanie będzie…
— Dominika Cosic (@dominikacosic) July 20, 2020
Takie stanowisko można odczytać jako groźbę weta, jeśli przyszły budżet unijny nie powiąże wypłat środków z praworządnością.
Źródło: rmf24.pl, Twitter