Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości, rozmawiał na antenie Telewizji Republiki o aneksie do raportu WSI. Polityk przyznał, że na dzień dzisiejszy nie potrafi określić czy raport istnieje. „Wiem, że istniał do 10 kwietnia 2010 roku, istniał też do momentu objęcia Pałacu Prezydenckiego przez Bronisława Komorowskiego. Co się z nim stało później – trudno powiedzieć” – mówił.
Macierewicz wyraził nadzieję, że raport nadal istnieje, ponieważ jak podkreślił – istniał tylko w jednym egzemplarzu.
Wszystkie kopie, poza prezydenckim egzemplarzem, zgodnie z przepisami, zostały zniszczone.
Czytaj także: Pogrom kielecki – jak było naprawdę?
– wyjaśnił.
Poseł uważa, że spełnione zostały wszystkie warunki, aby raport ten został opublikowany. Dodał, że jedynym warunkiem jaki „doszedł” było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2008 roku, które określało pewne obwarowania, które muszą być spełnione, by upublicznienie raportu było zgodne z prawem. Macierewicz podkreśla, że wraz ze śp. Lechem Kaczyński pracowali nad tym i dlatego cały czas przesuwał się termin publikacji dokumentu.
Te warunki dotyczą skali nazwisk podanych do informacji publicznej.
– powiedział.
Antoni Macierewicz odniósł się również do osoby Bronisława Komorowskiego i faktu, iż jako jedyny z posłów Platformy Obywatelskiej głosował przeciwko rozwiązaniu WSI. Polityk twierdzi jednak, że wartość wspomnianego głosowania „była taka sama, jak wartość projektu emerytalnego” zaproponowanego przez ustępującego prezydenta po pierwszej turze wyborów.
Od początku zakładali, że albo do tego nie dojdzie, albo zrobią wszystko, żeby do tego nie doszło i dali temu wyraz zaraz po objęciu rządów.
– przyznał.
Antoni Macierewicz to jeden ze sztandarowych polityków PiS. W przeszłości zajmował stanowiska m.in. szefa MSW, szefa MON, czy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Był również działaczem opozycyjnym w czasach PRL i jednym ze współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Stworzył także tzw. listę Macierewicza, czyli dwa dokumenty przygotowane w związku z realizacją uchwały lustracyjnej Sejmu z 28 maja 1992 r., która w konsekwencji przyczyniła się do upadku rządu Jana Olszewskiego. Wydarzenia ściśle związane z tym dokumentem obrazuje film Jacka Kurskiego i Piotra Semki pt. „Nocna Zmiana”.