Od kilku dni niepokój wywołuje rosnąca liczba przypadków odry odnotowywanych w okolicy Warszawy. Do sprawy odniósł się Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski odniósł się do sprawy na specjalnym briefingu prasowym. „Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że zanotowaliśmy faktycznie 17 przypadków zachorowania na odrę.” – przyznał dodając, że odra nie zagraża większości Polaków.
Czytaj także: Akcja Znicz 2018: Rośnie bilans ofiar. Ponad tysiąc pijanych kierowców
„Na szczęście jest to sytuacja, która jest całkowicie bezpieczna dla Polski jako dla kraju. Bezpieczna z punktu widzenia populacji, dzięki temu, że większość Polaków, ponad 95 proc. osób, jest zaszczepionych na odrę. To praktycznie gwarantuje bezpieczeństwo.” – uspokoił.
Czytaj także: Coraz większe zagrożenie odrą w Polsce. Główny Inspektor Sanitarny opublikował komunikat
Komu zagraża odra ?
Szumowski podkreślił, które osoby są znacznie narażone na zachorowanie na odrę, a kto może spać spokojnie. „Praktycznie rzecz biorąc, te dzieci, te osoby, które są zaszczepione w sposób zgodny z kalendarzem szczepień, na pewno są bezpieczne.” – zapewnił.
Czytaj także: Dramat na Bałtyku. Zatonął polski statek
„Te dzieci, które zachorowały, to niestety jest wynik braku szczepień.” – dodał minister.
Główny Inspektor Sanitarny apeluje o zaszczepienie dzieci
Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.
GIS podkreśla, że zachorowania o charakterze i rozmiarach ognisk epidemicznych mogą wystąpić głównie wśród nieszczepionych społeczności lokalnych lub w środowisku szkolnym. Dzieje się tak, jeśli stopień uodpornienia dzieci i dorosłych jest niewystarczający dla uzyskania tzw. odporności zbiorowiskowej. Powstaje ona gdy liczba osób uodpornionych osiąga co najmniej 95%.
Indywidualne ryzyko zachorowania na odrę występuje u każdej osoby, która nie była szczepiona przeciw tej chorobie (lub jej wcześniej nie przechorowała).
Stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę. Ze względu na wysoką zaraźliwość choroby oraz jej przenoszenie się drogą powietrzną szczepienie nie może być zastąpione jakimikolwiek innymi środkami ochrony.
GIS podkreśla, że stosowana w Polsce szczepionka przeciwko odrze jest skuteczna i bezpieczna.
Jednocześnie dr Jarosław Pinkas wyraził zaniepokojenie wzrostem liczby osób, które odmawiają szczepień dzieci. W państwach, w których odsetek osób niezaszczepionych jest znacznie niższy niż w Polsce obserwuje się zacznie większą liczbę przypadków odry.