Ministerstwo Finansów wyemituje obligacje dla rodzin korzystających z programu rządowego „Rodzina 500 plus”. Zaprezentowano szczegóły oferowanych papierów.
Czynnikiem zachęcającym beneficjentów programu do Rodzinnych Obligacji Skarbowych ma być preferencyjne, w porównaniu do standardowych obligacji, oprocentowanie. Sześcioletnie obligacje w pierwszym roku mają być bowiem oprocentowane na poziomie 2,6 procent, podczas gdy w kolejnych latach ich oprocentowanie ma być sumą rocznej inflacji oraz marży wynoszącej 2,7 procent. W wypadku obligacji dwunastoletnich, oprocentowanie w pierwszym roku wyniesie 3 procent, natomiast w kolejnych latach będzie sumą wskaźnika inflacji oraz marży w wysokości 2 procent. Według założeń ministerstwa, w sytuacji wystąpienia deflacji, oprocentowanie będzie się składało wyłącznie z marży.
Znaczenie nowych obligacji skomentował odpowiedzialny za projekt, wiceminister finansów – Piotr Nowak:
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Oferta Rodzinnych Obligacji Skarbowych skierowana jest do osób, które środki otrzymane z programu Rodzina 500+ będą chciały oszczędzać na realizację przyszłych potrzeb swoich dzieci. Jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania. Konstrukcja oprocentowania, które wynika wprost z inflacji (w przypadku ujemnego wskaźnika przyjmuje się zero) i marży, gwarantuje, że nabywca takich obligacji zawsze ma pewność osiągnięcia zysku bez względu na zmiany zachodzące w gospodarce i na rynku finansowym
Limit zakupów obligacji będzie odpowiadał już wypłaconej kwocie w ramach świadczenia. Obligacje będą dostępne do wykupienia od października w oddziałach PKO BP, punktach obsługi klientów DM PKO BP, a także przez Internet. Resort finansów nie zakłada także sztywnego wolumenu obligacji. Minister Paweł Szałamacha zapewnił bowiem na konferencji prasowej, że rządzący będą elastycznie reagowali na popyt na oferowane obligacje.
Źródło: bankier.pl
Foto: YouTube.com/GazetaPolskaVD