Blisko stu ochotników wzięło udział w badaniu dotyczącym skutków mieszania alkoholi. Naukowcy zbadali wpływ kolejności spożywanych trunków na samopoczucie spożywających. Przy okazji obalili znany mit na temat kaca.
Picie słabszego alkoholu po mocniejszym powoduje silnego kaca, a mocnego po słabszym – nie? Ten znany mit na temat kaca obalili naukowcy z Niemiec.
– „Nie ma znaczenia, w jakiej kolejności zamawiasz swoje drinki. Jeśli wypijesz za dużo, po prostu to odchorujesz” – przekonują w artykule, który ukazał się na łamach czasopisma „The American Journal of Clinical Nutrition”.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Obalili znany mit na temat kaca. To wynik badania
90 ochotników w wieku od 19 do 40 lat naukowcy podzielili na trzy grupy. Pierwsza miała spożyć około 1,5 litra piwa, a następnie 4 duże kieliszki wina. Druga grupa wypijała takie same ilości alkoholu, ale w odwrotnej kolejności. Osobom z trzeciej grupy – kontrolnej – podano wyłącznie jeden rodzaj alkoholu, w odpowiadających pozostałym grupom stężeniach: tylko piwo albo wino.
Po tygodniu eksperyment powtórzono, z tym że uczestnicy z grup badawczych mieli teraz wypić swoje trunki w odwrotnej kolejności niż poprzednio, natomiast osoby z grupy kontrolnej, które wcześniej wypiły piwo, tym razem otrzymały wino – i odwrotnie.
Uczestników pytano o samopoczucie, poproszono ich także o ocenę poziomu swojego upojenia alkoholowego w skali od 0 do 10. Następnego dnia rano ochotników pytano o to, czy odczuwają kaca. Mieli to ocenić w skali od 0 do 56 punktów, w oparciu o takie czynniki jak: pragnienie, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, nudności, ból brzucha, zwiększone tętno i utrata apetytu.
Wyniki eksperymentu
Okazało się, że eksperyment w żaden sposób nie potwierdził tezy, jakoby picie piwa przed winem powodowało łagodniejszego kaca, niż na odwrót. Żadna z trzech grup nie miała znacząco odmiennego wyniku od grup pozostałych. Jedynie kobiety miały nieco większego kaca niż mężczyźni.
Źródło: tvp.info