Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, zatwierdził program KOŚCIUSZKO. Jego głównym celem jest wsparcie powrotu do kraju polskich naukowców, którzy po ukończeniu doktoratu i opuszczeniu kraju podjęli pracę na zagranicznych uczelniach.
Na stronie MSZ pojawił się komunikat, w którym Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa, przedstawia podstawowe cele programu. Program, poprzez umożliwienie powrotu z emigracji polskiej kadry naukowej, podniesie prestiż wojskowych uczelni i instytutów badawczych oraz szpitali klinicznych, co w przyszłości przełoży się na rozwój technologiczny polskich Sił Zbrojnych. Adresowany jest do polskich naukowców za granicą i jednostek naukowych nadzorowanych przez MON. Naukowcy, którzy pozytywnie przejdą procedurę konkursową, podejmą zatrudnienie w wojskowych uczelniach, instytutach badawczych, bądź wojskowych szpitalach klinicznych, gdzie będą prowadzili prace mające na celu tworzenie technologii i rozwiązań podwójnego zastosowania o najwyższym światowym poziomie – pisze Misiewicz.
Jakie będą koszta wspomnianego programu? MON szacuje je na poziomie 10 milionów złotych. Czas jego trwania nie powinien z kolei przekroczyć 36 miesięcy.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
źródło: mon.gov.pl
Fot. Wikimedia/Lukas Plewnia