Naród wenecki został uznany za mniejszość etniczną w dyskusyjnej uchwale rady regionu Wenecja Euganejska. Jej pomysłodawcami była Liga Północna i centroprawica, które domagają się autonomii. Czy to krok w kierunku odłączenia regionu od Włoch?
Na mocy nowej uchwały, język wenecki ma zostać uznany za równorzędny z włoskim. Ma być nauczany w tamtejszych szkołach oraz używany w nazwach geograficznych i znakach drogowych. Lokalni urzędnicy będą musieli przedstawić „świadectwo weneckości” i zdać specjalny egzamin ze znajomości tego języka.
Włoska prasa pisze, że Wenecja coraz bardziej „oddala się od Rzymu”. W przyszłym roku ma odbyć się referendum, w którym mieszkańcy regionu odpowiedzą, czy popierają utworzenie specjalnej autonomii. Riccardo Barbisan z Ligi Północnej powiedział, że wspomniana uchwała jest ważnym krokiem do otrzymania statusu autonomii.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Tymczasem, w nieoficjalnym głosowaniu internetowym z 2014 r. aż 89 proc. głosujących opowiedziało się w ogóle za odłączeniem od Włoch. Frekwencja wyniosła wówczas 73 proc. Czy potencjalna autonomia będzie kolejnym krokiem ku odłączeniu Wenecji od Włoch?
Źródło: wprost.pl
Fot.: Commons Wikimedia/Nino Barbieri