Odtworzenie piwa sprzed 2,5 tysiąca lat stało się jednym z celów naukowców prowadzących badania na terenie dzisiejszego Iraku. Odkryto tam pozostałości po piwie z jęczmienia oraz oznaki fermentacji.
Odkrycia dokonano na terenie starożytnej Mezopotamii. Chociaż już wcześniej wiadomo było, że piwo istniało na tamtym terenie, to dotychczas pozostałości nie udało się zbadać tak dokładnie. Przełomem okazała się metoda chromatografii gazowej, którą Elsa Perruchini wykorzystała do identyfikacji pozostałości.
Nowatorska metoda pozwoliła na ominięcie licznych związków chemicznych, które zaburzały starożytny skład piwa. Dzięki temu natrafiono na pozostałości po piwie jęczmiennym oraz na oznaki fermentacji. Właśnie dzięki fermentacji można było wydłużyć termin przydatności jęczmienia do spożycia.
Teraz naukowcy mają przed sobą kolejny cel. Elsa Perruchini i współpracująca z nią Claudia Glats chcą na podstawie odnalezionych pozostałości odtworzyć piwo pochodzące sprzed 2,5 tysiąca lat. Jeżeli się to uda będzie to prawdziwy przełom w badaniach nad żywieniem w starożytności.
Czytaj także: Rewolucyjne odkrycie! W piramidzie Cheopsa znaleziono nową komnatę! [WIDEO]