Dość często słyszę narzekania, że wśród tytułów prasowych niewiele jest takich, które zawierają istotne informacje, do których piszą profesorowie, doktorzy, osoby wykształcone. Że świat polskiej prawicy jest światem w którym nie ma intelektualizmu, czy kultury. Tak nie jest.
Zajrzałem dzisiaj do Empika. Na moment, bez żadnego powodu. Wzrok błyskawicznie zauważył piętrzące się książki z biblioteki Gazety Wyborczej, a za nimi odmieniony regał na prasę. Napis „społeczno-polityczna”. Wzrok zaczyna błądzić w poszukiwaniu dobrej lektury.
Na pierwszy ogień poszedł kwartalnik Myśl.pl . Czasopismo wydawane przez Fundację imienia Bolesława Chrobrego urzekło mnie od razu. W kwartalniku zamieszczone są informacje o polityce, gospodarce, kulturze czy historii. Zaglądam w redakcję czasopisma – uczta dla oczu. Przed niemal każdym nazwiskiem prof bądź dr. Najnowszy numer opowiada o Polsce po POPiSie. Na samym początku numeru ankieta przeprowadzona wśród polityków mniejszych partii/ruchów politycznych o konflikcie pomiędzy dwiema partiami będącymi u władzy. Wypowiadają się: dr Bartosz Józwiak (Unia Polityki Realnej), Robert Winnicki (Ruch Narodowy), Seweryn Szwarocki (Republikanie), Konrad Berkowicz (Kongres Nowej Prawicy), Konrad Osmycki (Ruch Wolności). Miło poczytać. Zaraz za działem „temat numeru” (oprócz ankiety kilka tekstów) znajduje się dział „Idee i Polityka”, „Gospodarka”. „Geopolityka” „Społeczeństwo” i wiele innych. Papier całkiem niezły. Warte zakupu.
Niżej znajduję pojedynczy egzemplarz Pro Fide Rege et Lege – wydawcą jest tu Klub Zachowawczo-Monarchistyczny, a redaktorem naczelnym prof. Adam Wielomski (portal konserwatyzm.pl). Czasopismo to ukazuje się co pół roku i. uwaga, znajduje się na wykazie czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Elegancko. Sam nakład to zaledwie 900 egzemplarzy, ale w Empikach można znaleźć bez problemu. W środku ponad 500 stron tekstu. Obecnym tematem jest „Konserwatyzm a faszyzm”, dlatego w czasopiśmie znajdziemy wiele artykułów naukowych o różnicach pomiędzy obydwoma doktrynami. Ciekawostką jest to, że do półrocznika może napisać każdy. Na stronie czasopisma znajduje się informacja o temacie następnego numeru, terminie nadsyłania artykułów oraz szczegółowy opis tego jak ma wyglądać tekst od strony nieco bardziej technicznej.
Zaraz obok Pro Fide Rege et Lege leży nowiutka Fronda. Nie miałem okazji czytać jeszcze kwartalnika po tym jak Tomasz Terlikowski opuścił redakcję. Wertując egzemplarz pisma poświęconego natknąłem się na ciekawe nazewnictwo działów i kolorowe strony. Na dłuższą reflekscję nie miałem już czasu, ale w najbliższym czasie na pewno Frondę zakupię. Przyciągnęły moją uwagę teksty „Manifest słoika”, „edukacja domowa, jak to drzewniej bywało”, czy „Myślisz „lewica chrześcijańska”? Nic nie myślisz”. Sądząc po pozytywnych opiniach, ekipa Mateusza Matyszkowicza wykonała dobrą robotę.
Na koniec zajrzałem też do Krytyki Politycznej. Okładka „Ameryka w Konserwie” super, ale wertując szybko (bo trzymać takie coś w ręku to wstyd” nie zauważyłem zbyt dużej zgodności numeru z tematem. Trudno.
A to przecież jeszcze nie jest koniec. Z dobrych czasopism, jednak mniej ukierunkowanych naukowo/ideologicznie można znaleźć wiele ciekawych tytułów. Przede wszystkim Najwyższy Czas, na który każdego tygodnia skąpię 5,90, Uważam Rze (które od momentu przejęcia funkcji redaktora naczelnego przez Jana Pińskiego), na które również skąpię, czy Polonia Christiana, którą czasem zauważam w Empiku (choć ostatnio już dawno tego miesięcznika nie widziałem).
Jest tylko jeden problem – te wszystkie czasopisma kosztują. Gdybym tego dnia chciał wszystkie naraz zakupić, zapłaciłbym 12 złotych za myśl.pl, oraz po 29 złotych za Pro Fide Rege et Lege i Frondę. Razem 70 złotych. Dokładając jeszcze Najwyższy Czas (7,90 – podwójny numer) i Uważam Rze (4,90) wyjdzie ponad 80 złociszy. Ale jeżeli spojrzymy na to, że te pisma ukazują się (z wyjątkiem dwóch ostatnich) bardzo rzadko, to jest to dobra inwestycja.
Podczas tej krótkiej wizyty w Empiku zrozumiałem o co chodziło Russellowi Kirkowi w „Przyszłości konserwatyzmu” w rozdziale „Kwestia Umysłu”. Czytajmy jak najwięcej mądrych tekstów. Dbajmy o to, aby było wśród nas jak najwięcej intelektualistów. Zastanawiajmy się nad ideami, społeczeństwem, wiarą. Rozwijajmy się. Zdobywajmy wiedzę.