2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Dziś politycy wszystkich ugrupowań zachęcają do wspólnego świętowania. Nawet ci, którzy kilkanaście lat temu nie poparli ustanowienia tego święta przez Sejm. Wśród nich jest Antoni Macierewicz.
Z okazji Dnia Flagi organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Tradycyjnie z tej okazji Polacy dekorują swoje domy symbolami narodowymi.
W związku z przypadającym 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, uroczyście podniesiono we wtorek flagę państwową. W uroczystości na pl. Zamkowym, która odbyła się z asystą wojskową, uczestniczyli także m.in. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i wojskowi dowódcy; wydarzeniu przypatrywali się warszawiacy i turyści.
Podniesienie flagi poprzedził okolicznościowy koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej z Warszawy. Muzycy wykonali m.in. Mazurka f-dur Fryderyka Chopina, „Witaj, majowa jutrzenko”, Poloneza a-dur, hejnał Warszawy i wiązankę piosenek poświęconych stolicy. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Następnie Para Prezydencka rozdawała warszawiakom małe flagi biało-czerwone.
W dniu 2 maja powszechne stało się również noszenie kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.
W mediach społecznościowych zdecydowanie królują dziś biało-czerwone barwy. Do wspólnego świętowania zachęcają politycy bez względu na barwy partyjne. Przy tej okazji przedstawiciele opozycji postanowili wytknąć Antoniemu Macierewiczowi pewną niekonsekwencję. Przypomnieli, że w 2004 roku obecny szef MON jako jeden z nielicznych nie poparł ustanowienia Święta Flagi. Dziś natomiast jest głównym świętującym Dzień Flagi RP.
Jeden poseł zagłosował przeciw, zaś siedmiu wstrzymało się od głosu. I wśród nich znalazł się Antoni Macierewicz, wówczas lider niewielkiego Ruchu Katolicko-Narodowego – czytamy na portalu natemat.pl
W 2004 r. Sejm głosował nad ustanowieniem Dnia Flagi. Za było 397, przeciw 1, wstrzymało się 7 – wśród nich Antoni #Macierewicz. #DzieńFlagi pic.twitter.com/QsqfOX0vfH
— Maciek Gajek (@maciekgajek) 1 maja 2017
#KartkiZKalendarza Dziś #dzieńflagi ustanowiony 20.02.2004r. W sejmowym, glosowaniu wstrzymało się 7 posłów, w tym Antoni Macierewicz ‼️RT pic.twitter.com/Slzy4U5RvE
— Tomasz Stanislawski (@T_Stanislawski) 2 maja 2017
Obłuda Macierewicza. Skoro nie popierał Święta Biało-Czerwonej, to powinien dziś się schować. #dzieńflagi https://t.co/NhtsCa7j9r
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) 2 maja 2017
Źródło: prezydent.pl, wikipedia.org, Twitter.com, natemat.pl