Jak podaje Deutsche Welle, Viktor Orban i jego rząd przygotowują zmiany w programie nauczania. Chodzi o program wychowania patriotycznego, który ma być jedną z podstaw edukacji młodzieży. Ma on – w zamiarach twórców – wykształcić w uczniach postawę gotowości do obrony kraju w razie potrzeby.
Wstępną decyzję w tej sprawie Viktor Orban ogłosił jeszcze w lutym 2017 roku w rozporządzeniu. Zalecił w nim by do końca roku opracowano program regulujący wychowanie patriotyczne, który miałby za zadanie wykształcić w młodych uczniach gotowość do obrony kraju.
Z informacji Deutsche Welle wynika, że w ubiegłym tygodniu wiceminister w resorcie Zasobów Ludzkich – Zoltán Maruzsa – przedstawił podstawowe założenia opracowanego projektu. Okazuje się, że nie będzie to nowy przedmiot, lecz ogólna idea, będąca jedną z podstaw kształcenia wykorzystywana w planie nauczania.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Mowa tu raczej o pewnym poczuciu i wewnętrznym nastawieniu, jakie ma być rozwijane u młodzieży. Już obecnie robi się to na lekcjach historii i geografii, a można przekazać to także na lekcjach muzyki czy zajęciach sportowych” – cytuje wypowiedź wiceministra Deutsche Welle, powołując się na jego wywiad dla gazety „Magyar Idök”.
Możliwe, że wprowadzone zostaną zajęcia z nauki strzelania, nad którymi dyskutowano już wcześniej. Nie każdemu się ten pomysł podoba, w rozmowie z Deutsche Welle, swoją krytyczną opinią na temat zmian podzielił się ekspert ds. polityki oświatowej ze związku zawodowego pedagogów (PSZ) János Szüdi.
Jego zdaniem jest to ewidentny powrót do komunistycznych tradycji. Natomiast władze węgierskie chcą w ten sposób wyznaczać nowe kierunki wychowawcze, aby realizować własne cele.