W grudniu tego roku na ekranach pojawi się krótkometrażowy film „Telegram” – oparty na wydarzeniach dwójki młodych ludzi z okolic Zamościa, których plany na przyszłość zostały stracone przez wojnę w 1920 roku.
Metraż filmowy przewidywany jest na 25-30 minut. W filmie została nagrana rekonstrukcja Bitwy pod Komarowem, która odwzorowuje największą bitwę konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej, stoczoną w 31 sierpnia 1920 roku, między wojskami Juliusza Rómmela i Siemiona Budionnego. Zamiarem autorów filmu, akcentujących silne przywiązanie do Zamojszczyzny, jest zwrócenie uwagi na znaczenie terenów wschodnich w wojnie 1920 roku. Zdaniem reżysera i autora zdjęć filmu – Michała Palikota, walki stoczone na Lubelszczyźnie miały znaczący wpływ na przebieg Bitwy Warszawskiej i ostateczne pokonanie nawały bolszewickiej.
Czytaj także: Premiera filmu \"Telegram\"! [film, relacja, fotorelacja]
Zdjęcia do filmu realizowano na przełomie lipca-sierpnia m.in. w Zamościu, w skansenie w Guciowie, podczas rekonstrukcji bitwy pod Komarowem, w kościele św. Katarzyny oraz nad zalewem w Zamościu. Pomysł na film zaczął się od informacji, że co roku organizowana jest rekonstrukcja bitwy pod Komarowem. To wydarzenie wywołało lawinę pomysłów w głowach młodych twórców filmu. Ekranizacja jest debiutem grupy tworzącej „Telegram”, jednak profesjonalizm tej ekipy pokazuje, że przyszłość polskiej kinematografii idzie dobrym kierunku. W filmie swoje debiuty aktorskie zaliczają m.in.: Magda Wojciechowska, Rafał Cichosz, Kuba Olszowy, Dawid Grzesik, Jan Wardach. Operatorem zaangażowanym do produkcji „Telegramu” był Krzysztof Kamiński z FocusFilm.
Twórcy zapewniają, że przekaz patriotycznego obrazu nie zakończy się na tym filmie. W trakcie tworzą kolejne scenariusze.
„Telegram” na Facebook: https://www.facebook.com/TelegramFilm
Miłość dwójki osób przeplata się z miłością do Ojczyzny.
Miłość, o którą warto walczyć…
wMeritum.pl partnerem medialnym filmu