Przedstawiciele Klubu Kukiz’15 udowadniają, że kiedy zachodzi taka potrzeba potrafią wspierać środowiska wolnościowe odnośnie poszczególnych projektów Prawa i Sprawiedliwości oraz rządu. Świadczą o tym m.in. interpelacje, które zgłaszają członkowie tego ugrupowania w imieniu wolnościowców.
O wsparciu przedstawicieli ruchu Pawła Kukiza dla środowisk wolnościowych pisaliśmy w maju. Wtedy to czterech posłów związanych z Klubem Kukiz’15 – Tomasz Jaskóła, Jakub Kulesza, Jacek Wilk oraz Rafał Wójcikowski zgłaszali interpelacje do projektów ustaw związanych z mediami narodowymi i opłatą audiowizualną. Za ich powstanie odpowiedzialni byli m.in. Robert Mielcarek (Stowarzyszenie Libertariańskie), autorzy Medialna ustawka – sprzeciw wobec podatku na media, bloger Aleksander Serwiński (Myśli Uwolnione), a także Paweł Tomasz Szpak (Partia Libertariańska).
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Jak się jednak okazuje, na tym współpraca się nie zakończyła.
Nasza współpraca z kilkoma posłami układa się doskonale! Szczególnie z Tomaszem Jaskółą, Jackiem Wilkiem i Jakubem Kuleszą. Należą im się podziękowania za aktywną obronę sprawy wolności w Sejmie. Jednak należy podkreślić, że współdziałanie z nimi nie jest wyrazem poparcia dla ich ugrupowania politycznego czy nawet bezpośrednio dla nich. Stowarzyszenie Libertariańskie jest apolityczne i niezależne, dlatego z żadną partią czy politykiem nie zawieramy trwałych sojuszy, a jedynie doraźnie współpracujemy, żeby osiągnąć określone cele. Apolityczność mamy wpisaną w statucie. Naszą misją jest inicjowanie i propagowanie zmian zwiększających zakres wolności. Z naszej pracy może korzystać każde ugrupowanie i każdy polityk, jak również organizacje pozarządowe czy prywatne firmy i osoby. Jesteśmy otwarci na kooperację z każdym i każdy ma prawo do nas dołączyć lub czerpać z naszej wiedzy i pomysłów, jeśli podziela nasze wartości
– powiedział dla portalu wMeritum.pl Karol Sobiecki ze Stowarzyszenia Libertariańskiego, który jest autorem interpelacji skierowanej do minister Anny Zalewskiej związanej dotyczącej wzmocnienia roli kuratora oświaty.
W interpelacji w sprawie wzmocnienia roli kuratorów oświaty mojego autorstwa skierowanej do Ministerstwa Edukacji Narodowej, złożonej przez Tomasza Jaskółę, zapytałem o nowelizację ustawy oświatowej przeforsowaną przez partię rządzącą dnia 29 grudnia 2015 roku. Niemal wszystkie media i ugrupowania polityczne skupiły się głównie na jednym aspekcie wprowadzonej zmiany, tj. na przywróceniu poprzedniego wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego, stąd nazywana była „ustawą o sześciolatkach”. Niestety niewiele poświęcono uwagi innemu zagadnieniu tych zmian. Ustawa bowiem znacząco zwiększa kontrolę kuratorów oświaty nad szkołami. Dotychczas lokalne społeczności mogły przynajmniej nieznacznie wpływać na kształt edukacji swoich dzieci poprzez samorząd. Od teraz będzie to znacznie utrudnione, ponieważ decyzje o zamknięciu nieefektywnych szkół bądź otwarciu nowych, oddolnie zorganizowanych przez społeczeństwo, będą leżały w gestii demokratycznie niewybieralnych biurokratów z nominacji ministerialnej. W ten sposób zahamowano powolne inicjatywy decentralizacyjne i zastąpiono je centralnym, odgórnym dyktatem kuratorów oświaty.
– stwierdził.
Stowarzyszanie Libertariańskie nie ma jednak swoich przedstawicieli w polskim parlamencie. Jakie zatem plany na pszłyszość mają jego członkowie?
Jednym z podstawowych celów Stowarzyszenia Libertariańskiego jest baczna obserwacja i konstruktywna krytyka poczynań władzy oraz proponowanie zmian w wolnościowym kierunku. To zadanie Stowarzyszenie realizuje między innymi za pomocą interpelacji. Zamierzamy kontynuować i rozszerzyć naszą działalność w tym zakresie. W ciągu najbliższych kilku miesięcy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie Centrum Analiz SL, gdzie będą publikowane wszystkie nasze analizy, raporty, interpelacje, petycje czy, jeśli pozwolą na to nasze możliwości, nawet projekty legislacyjne. Chcemy wzorem innych think-tanków spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość społeczno-gospodarczą, zbadać ją, wyciągnąć wnioski i przedstawić rekomendacje zmian w omawianych obszarach. Oprócz publikowania tekstów zamierzamy również wziąć czynny udział w debacie publicznej w formie wystąpień na wysłuchaniach publicznych czy konferencjach. Nie chcę niczego obiecywać, ale prawdopodobnie Centrum Analiz ruszy we wrześniu lub październiku od publikacji obszernego i szczegółowego omówienia polskiego systemu edukacji mojego autorstwa.
Poseł Tomasz Jaskóła zgłosił także inną interpelację autorstwa przedstawiciela SL – Roberta Mielcarka. Dotyczyła ona zmian w kodeksie karnym (chodzi m.in. o konfiskatę majątku). Szczegóły mogą Państwo zobaczyć tutaj.
Źródło:wMeritum.pl/sejm.gov.pl
Fot. Wikimedia/VaGla – Piotr Waglowski