W poznańskim Urzędzie Marszałkowskim odbyła się dyskusja na temat jakości życia seniorów. Miasto chce wprowadzić wiele ułatwień i przez to pomóc najstarszym mieszkańcom Poznania.
W polskim społeczeństwie coraz większy odsetek stanowią osoby starsze. Poznań to jedno z miast, które chce im pomóc i przez to zwiększyć ich jakość życia. Jak podkreśla prof. Jerzy Babiak z Miejskiej Rady Seniorów, większa ilość osób starszych nie jest problemem, ale trzeba się na to przygotować. – Nie jest to problem a jest to wyzwanie. Jest to zjawisko pozytywne, że dzięki cywilizacji i dzięki medycynie żyjemy coraz dłużej. Natomiast problemem jest to, że musimy wcześniej się na to przygotować – powiedział.
Poznań chce wobec tego wdrożyć szereg pomysłów, dzięki którym życie seniorów ma stać się łatwiejsze. Jednym z nich jest integracja osób starszych poprzez rozpoczęcie Wiosennej Szkoły Seniorów, która ma być powtarzana cyklicznie.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Są też aspekty bardziej praktyczne. Dwa główne postulaty dotyczą mieszkań oraz transportów. Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma przekazać 140 lokali właśnie do użytku seniorów. Część z nich będzie wybudowana, część zaadaptowana z mieszkań już istniejących. Wszystkie mają znajdować się na parterach kamienic i bloków, by jak najbardziej ułatwić osobom starszym przemieszczanie się.
Innym pomysłem jest ułatwienie transportu dla tych seniorów, którzy nie mogą z powodów zdrowotnych skorzystać z komunikacji miejskiej. Jest to wprowadzenie darmowych przejazdów taksówkami. Jak podkreśla jednak zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski, ze względów finansowych takie usługi musiałyby zostać ograniczone do wizyt u lekarza i w urzędzie. – Chcemy naszym seniorom zaproponować darmowe przejazdy taksówkami po naszym mieście, ale chcemy to ograniczyć ze względów finansowych do wizyt u lekarza, czy w urzędzie – powiedział.
Czytaj także: Wzrosła liczba klientów Ubera. Wszystko przez protest taksówkarzy?