Ruch żółtych kamizelek kontynuuje wielomiesięczne protesty we Francji. David Dufresne, relacjonujący jedną z ostatnich manifestacji, nagrał moment, który wywołał oburzenie w kraju. Widać na nim, jak policjant wciska swoją pałkę teleskopową w spodnie protestującego.
Manifestacja, którą zarejestrował Dufresne, miała miejsce 1 maja podczas Święta Pracy. W pewnym momencie doszło do starć z policją. Na jednym z nagrań widać, jak kilku funkcjonariuszy zatrzymało jednego z protestujących. Mężczyzna siedzi na drodze i najwyraźniej, nie chce wstać.
Tymczasem jeden z policjantów, korzystając z zamieszania usiłuje wepchnąć pałkę teleskopową w spodnie zatrzymywanego. W pewnym momencie rezygnuje, a pozostali funkcjonariusze ciągną mężczyznę po asfalcie, prawdopodobnie w kierunku radiowozu.
Nagranie zbulwersowało opinię publiczną we Francji, tym bardziej, że nie był to pierwszy przypadek karygodnego zachowania policjantów w stosunku do protestujących. Jak informuje dziennik „Le Parisien” nagraniem zajął się już prefekt policji w Paryżu Didier Lallement oraz miejscowa prokuratura.
W związku z nagraniami wszczęto dwa dochodzenia: administracyjne i sądowe. Prokuratura poinformowała, że dotyczą one „aktów przemocy przy użyciu broni przez funkcjonariusza publicznego”.
Nie był to jedyny przypadek użycia przemocy przez policjantów udokumentowany przez Dufresne’a. Jak widać na nagraniach, jeden z funkcjonariuszy uderzył w twarz obywatela.
Protesty we Francji
Za manifestacjami stoi powstały w jesienią 2018 roku – Ruch żółtych kamizelek. Masowy ruch społeczny protestuje przeciwko rosnącym kosztom życia, zwiększaniu podatków dla zwykłych obywateli oraz przeciw elitom politycznym we Francji. Nazwa ruchu nawiązuje do żółtych kamizelek odblaskowych, znaku rozpoznawczego uczestników protestów.
Do tej pory ruch zorganizował liczne blokady dróg oraz protesty. Szacuje się, że w wyniku zmasowanych akcji zginęło kilkanaście osób, a tysiące zostało rannych. Strajk żółtych kamizelek rozciągnął się także na inne państwa. Podobne akcji, choć mniej intensywne, odbywały się w Belgii, Portugalii i Holandii.
Źródło: Le Parisien, Twitter, wprost.pl