Prymas Polski, abp Wojciech Polak, wydał dekret odnoszący się do zasad odprawiania mszy trydenckich. To odpowiedź na zarządzenie papieża Franciszka, który ograniczył możliwość sprawowania tego typu liturgii.
Znany obecnie sposób odprawiania mszy świętych ustalony został na Soborze Watykańskim II, który obradował w latach 1962-1965. Wprowadzono między innymi języki narodowe w liturgii, która wcześniej odprawiana była po łacinie. Kapłan od tego momentu miał również sprawować liturgię przodem do wiernych.
Mimo to, nie brakuje zwolenników mszy trydenckich, czyli sprawowanych zgodnie z rytem sprzed Soboru Watykańskiego II. Zdobyły one jeszcze większą popularność od czasu, gdy papież Benedykt XVI zezwolił na nieograniczone stosowanie liturgii przedsoborowej. Teraz papież Franciszek cofnął decyzję swojego poprzednika.
Prymas Polski wydał zarządzenie ws. mszy trydenckich
W związku z tym, oświadczenie w kwestii mszy trydenckich wydał prymas Polski i metropolita gnieźnieński, abp Wojciech Polak. „Decyzje podjąłem kierując się wolą Ojca Świętego i dzieląc jego troską o Kościół. Jednocześnie zobowiązuję wszystkich kapłanów, aby każdą liturgię sprawowali godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia” – napisał.
Decyzją abp Wojciecha Polaka, msze trydenckie w dalszym ciągu będą sprawowane w Gnieźnie, Wrześni, Pobiedziskach i Inowrocławiu. W pozostałych miejscach, prezbiterzy chcący sprawować liturgię w rycie trydenckim, muszą się zwróci w tej sprawie do arcybiskupa gnieźnieńskiego. „Sprawowanie liturgii sprzed 1970 roku poza wskazanymi wyżej miejscami i przez prezbitera nieposiadającego na to wyłącznej zgody arcybiskupa gnieźnieńskiego jest zabronione” – dodał.
Czytaj także: Nowe informacje o stanie zdrowia Piotra Semki. „Uratowali mi tu życie”
Żr.: WP