W sobotę papież Franciszek rozpoczął swoją wizytę w Irlandii. Jej kulminacyjnym punktem ma być udział w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie. Wizyta odbywa się w cieniu skandalu związanego z przypadkami pedofilii, które jakiś czas temu ujawniono w irlandzkim Kościele.
Problem pedofilii w Kościele stał się jednym z najgłośniejszych tematów pierwszego przemówienia papieża Franciszka w Irlandii. Już wcześniej o tym problemie mówił premier tego kraju, Leo Varadkar. „Rany są wciąż otwarte i trzeba wiele zrobić, by zapewnić sprawiedliwość, prawdę i wyleczenie ofiarom” – mówił, nawiązując do skandalu, który wybuchł w irlandzkim Kościele kilka lat temu.
Premier zaapelował do papieża, by w kwestii pedofilii przeszedł od słów do czynów. „Ojcze Święty, proszę o wykorzystanie urzędu i wpływu, by dopilnować, aby uczyniono to tutaj w Irlandii i na świecie. Musimy teraz doprowadzić do tego, by przejść od słów do czynów” – mówił.
Papież: „Muszę uznać poważne zgorszenie”
W swoim przemówieniu papież Franciszek bardzo ostro mówił o skandalu, jaki wybuchł w Irlandii. „Rozważając rzeczywistość osób najbardziej bezbronnych, muszę uznać poważne zgorszenie spowodowane w Irlandii przez wykorzystywanie małoletnich ze strony członków Kościoła odpowiedzialnych za ich ochronę i wychowanie” – powiedział.
Czytaj także: Ciche ludobójstwo
Ojciec Święty zaznaczył, że oburzenie zarówno wielu ludzi, jak i jego, wywołały nie tylko przypadki pedofilii, ale także nieskuteczność władz kościelnych. „Nieskuteczność władz kościelnych – biskupów, przełożonych zakonnych, kapłanów i innych – w odpowiednim zareagowaniu na te odrażające przestępstwa słusznie wywołała oburzenie i nadal jest przyczyną cierpienia oraz wstydu dla wspólnoty katolickiej. (…) Podzielam te uczucia” – powiedział.
Ojciec Święty Franciszek nawiązał również do listu, jaki w 2010 roku wystosował do irlandzkich katolików ówczesny papież Benedykt XVI. „Mój poprzednik nie szczędził słów, by uznać powagę sytuacji i zażądać podjęcia środków prawdziwie ewangelicznych, sprawiedliwych i skutecznych w reakcji na tę zdradę zaufania. (…) Jego szczera i stanowcza interwencja jest nadal pobudką dla wysiłków władz kościelnych, aby zaradzić błędom z przeszłości oraz przyjąć rygorystyczne normy, mające zapewnić, że już się one nie powtórzą” – oświadczył.
Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie
Punktem kulminacyjnym wizyty papieża Franciszka w Irlandii ma być udział w Światowym Spotkaniu Rodzin. W tym roku odbędzie się ono w Dublinie.
Już podczas pierwszego przemówienia Ojciec Święty nawiązał do tematu rodzin podkreślając, że dziś napotykają one wiele trudności. „Nie trzeba być prorokiem, aby zdawać sobie sprawę z trudności, jakie napotykają rodziny w dzisiejszym szybko zmieniającym się społeczeństwie, czy aby martwić się o skutki dla przyszłości naszych społeczeństw, jakie nieuchronnie i na każdym poziomie pociągnie za sobą upadek małżeństwa i życia rodzinnego” – powiedział.
Czytaj także: Przebudziła się Etna. Największy wulkan w Europie znów wyrzuca lawę i popiół [WIDEO]