12 kwietnia do sklepów trafi reedycja pierwszego polskiego hiphopowego albumu. Prawda – cel – przesłanie, to album nagrywany od 1 października 1994 roku, wydany na kasetach magnetofonowych 10 marca 1995 nakładem niezależnej firmy Boom Media. Nakład sprzedał się w niecały miesiąc. Dziś, po 20 latach od chwili pierwszych nagrań, płyta trafi do dystrybucji dzięki Fonografice.
Trials X w składzie Marcin Chmarzyński pseudonim J. Tiger oraz Piotr Boruc znany jako DJ Platoon B, funkcjonowali w latach 1991-1996. Zespół przeszedł do historii jako pierwszy polski duet, który rozpoczął boom na kulturę hip-hop w Polsce. Trials X zadebiutował na antenie Radia „S”, gdzie zaprezentowany został materiał z ich pierwszej, jeszcze nielegalnej płyty noszącej tytuł „Fekalia”.
Czytaj także: B.O.K Band - nowy LP nadchodzi
Tiger i Platoon gościli również w Warszawie audycji hip-hopowej Kolorszok prowadzonej przez Bognę Świątkowską w radio Kolor. W tej stacji Trials X prezentował swoją twórczość i najnowsze dokonania. Największym wydarzeniem dla zespołu było zaproszenie go do koncertowania w największych miastach Polski razem z Adidas Streetball Challange w roku 1995 oraz występ w III finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka w roku 1995 w styczniu w zakładzie karnym w Siedlcach.
Trials X jako pierwszy zaprezentował publicznie swój występ na Molo w 1993 roku w bloku rockowym zorganizowanym przez warszawską agencję SCS. Raperzy wystąpili wtedy na scenie obok takich zespołów jak: Oddział Zamknięty czy Closterkeller.
Trials X także jako pierwszy przedstawił publicznie teledysk z gatunku hip-hop do utworu „Czuję się lepiej” w telewizji publicznej w kanale TVP1 oraz TVP POLONIA w 1995 roku. Drugi teledysk zespołu pt. „Jarają, jarają”wyreżyserował Kuba Wojewódzki do programu Halogramy dla telewizji Polsat.
Utwory, które znajdują się na płycie Prawda – cel – przesłanie powstały w światowej klasy studiu S4, mieszczącym się w budynku TVP. Dziś nagrania Trials X uważane są za klasykę gatunku. Na płycie usłyszycie m.in. głos Bogny Świątkowskiej, debiutującego Numera Raz aka MC Bob oraz pierwszy żeński głos w polskim rapie, MC Oliwkę.
Na reedycji albumu słuchacze znajdą nieśmiertelny „Czujee się lepiey”, a także dwa bonusowe tracki z roku 1993, które nigdy wcześniej nie były oficjalnie opublikowane: „Laski”, utwór mówiący o wydarzeniach społecznych i „Robię co chcę” w którym słychać inspirację twórczością Ice-T.
„Wiedza stała się kolejnym elementem kultury hip-hop. Poza tym chcemy za pomocą płyty przekazać esencję tego, co nam przyświecało” – zachęca Platoon.