Rok szkolny 2018/2019 dobiega końca. 19 czerwca uczniowie polskich szkół odbierają świadectwa i oficjalnie rozpoczynają wakacje. Tegoroczna przerwa będzie wyjątkowo długa, bowiem potrwa aż 74 dni!
Początek wakacji to dla wielu uczniów najbardziej wyczekiwany dzień w roku. 19 czerwca swoje świadectwa odbiera niemal 5 milionów uczniów polskich szkół. Wcześniejszy termin wakacji jest związany ze świętem Bożego Ciała, które w tym roku wypada 20 czerwca. Zazwyczaj piątek czwartkowym świecie jest dniem wolnym od zajęć, a w tym przypadku, uczniowie musieliby przyjść specjalnie na uroczystość rozdania świadectw.
W związku z tym premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rok szkolny będzie krótszy i zakończy się waśnie 19 czerwca. Nie jest to jedyna dobra wiadomość dla uczniów. Również początek roku szkolnego 2019/2020 będzie miał miejsce później niż zwykle. Powód jest prosty – 1 września wypada w niedzielę.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
To wszystko sprawia, że uczniów czekają wyjątkowo długie, bo liczące aż 74 dni, wakacje.
Minister Edukacji Narodowej: Szkoła nie mogłaby istnieć bez nauczycieli i dyrektorów
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019, szef MEN Dariusz Piontkowski skierował do dyrektorów placówek list. „Szkoła nie mogłaby istnieć bez zaangażowanych w swoją pracę nauczycieli i dyrektorów. To dzięki Państwu młodzi ludzie zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, poznają bogactwo otaczającego nas świata” – podkreślił minister.
„Pod Państwa opieką uczniowie kształtują swoje charaktery, mierzą się z przeciwnościami, przezwyciężają własne słabości i ograniczenia, czerpią naukę z ewentualnych niepowodzeń” – dodał.
Szef MEN odniósł się także do kwestii wynagrodzeń nauczycieli. Jak zaznaczył, pensje stopniowo wzrastają i jest to konsekwencja kwietniowych negocjacji resortu z nauczycielską „Solidarnością”. – Pragnę wyraźnie podkreślić, że porozumienie podpisane 7 kwietnia 2019 r. przez stronę rządową z KSOiW NSZZ „Solidarność” obejmie wszystkich nauczycieli, niezależnie od ich przynależności związkowej – dodał.
Źródło: MEN, Twitter, wMeritum.pl