Sejm RP przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Cichociemnych oraz Rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. W lutym minie 75 lat od pierwszego zrzutu Cichociemnych na teren naszego kraju.
Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo – dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy polskich – spadochroniarzy – skierowano do innych okupowanych krajów w Europie
– głosi uchwała autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Przyjęto ją głosami 414 posłów, nikt nie był przeciwko i nikt nie wstrzymał się od głosu. Podkreślono, że Cichociemnym należy się pamięć i miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. Stanowili oni elitę Polskich Sił Zbrojnych i należy upowszechniać wiedzę o tych żołnierzach.
Czytaj także: Zarys historii Armii Krajowej
Sejm rok 2016 ustanowił również Rokiem Jubileuszu 1050 – lecia Chrztu Polski. Za przyjęciem uchwały głosowało 413 posłów, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Chrzest władcy Polan i jego dworu, a w konsekwencji chrzest Polski, odbył się w Wigilię Paschalną, 14 kwietnia 966 roku. Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu. (…) Sejm czci pamięć przełomowego w historii Polski wydarzenia, jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I. Izba wyraża też nadzieję, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej
– można przeczytać w uchwale przyjętej przez Sejm. Ponadto przypomina ona obchody Milenium Chrztu Polski, które miały miejsce w 1966 roku. Wówczas był to przejaw z jednej strony ogromnej wiary narodu, a z drugiej oporu przeciwko władzy komunistycznej.
Czytaj także: Komunistyczne nazwiska znikną z przestrzeni publicznej