W ostatnim czasie głośno zrobiło się o działaniach „Żabki”, która może być uznawana za placówkę pocztową i, co za tym idzie, handlować w każdą niedzielę. Jak informuje Wirtualna Polska, związkowcy z „Solidarności” próbują podważyć taką działalność sklepów. Wnioskują do Głównego Inspektoratu Pracy o wzmożone kontrole. Domagają się również nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, tak aby ograniczyć możliwość otwierania placówek.
Na łamach wMeritum.pl informowaliśmy państwa o wykorzystaniu przez sieć sklepów „Żabka” statusu placówki pocztowej, która umożliwia otwieranie sklepów w niedziele objęte zakazem handlu. Jednym z wyjątków zapisanych w ustawie są bowiem „placówki pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe”.
Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku. Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej. Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku – wyjaśnia w odpowiedzi na pytania „Wiadomości Handlowych” biuro prasowe Żabki.
Czytaj także: Zapadła decyzja ws. Żabki! Sklep będzie nadal otwarty w niedzielę?
Placówka pocztowa to „jednostka organizacyjna operatora pocztowego lub agenta pocztowego, w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub która doręcza adresatom przesyłki pocztowe” – czytamy w ustawie. Jak widać, zapisy te są bardzo ogólne. Nic więc dziwnego, że lukę zamierza wykorzystać między innymi Żabka.
Od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy umieszczają na swoich sklepach informację, która daje przepustkę na handel w niedzielę. Są to naklejki z napisem „Placówka pocztowa” eksponowane na drzwiach sklepu.
Solidarność chce pozbawić „Żabkę” możliwości handlu w niedzielę
Jak dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”, Związek Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wysłał pismo do Głównego Inspektoratu Pracy z wnioskiem o zintensyfikowanie kompleksowych działań kontrolnych w sklepach, które omijają zakaz handlu w niedzielę. Apeluje też o dobrowolne wycofanie się z praktyki rozszerzania działalności o prowadzenie placówek pocztowych.
Związkowcy wskazują, że zgodnie z przepisami, aby zmienić klasyfikację przeważającej działalności sklepy powinny wykazać największy udział nowej działalności w wartości sprzedaży, wielkości zatrudnienia, wartości dodanej czy produkcji. Związkowcy przekonują, że taki punkt powinien przez dwa lata funkcjonować głównie w oparciu o tego typu działalność, nim zostanie mu ona zmieniona. Wskazują również, że by być placówką pocztową punkty nie mogą jedynie umożliwiać odbiór przesyłek, ale również dać możliwość jej nadania, posiadania i sprzedaży druków pocztowych, odbierania paczek wielkogabarytowych oraz posiadać powierzchnię do ich magazynowania.
„Solidarność” postuluje również nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele. Przedstawiciele rządu już deklarują, że przychylą się do propozycji związkowców.
„My też jesteśmy za tym, że jeżeli są praktyki, które obchodzą ustawę, a takim przypadkiem jest otwieranie sklepów jako placówek pocztowych, to będziemy dokonywać zmian w przepisach – powiedział w studio money.pl, Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. „W czerwcu będzie kolejne spotkanie, na którym zastanowimy się jakich zmian należy dokonać, żeby sporne kwestie uregulować” – dodał.
„Żabka”: Działamy zgodnie z prawem
Co na to „Żabka”? Sieć podkreśla, że możliwość skorzystania ze statutu placówki pocztowej dostępna jest każdemu franczyzobiorcy, jeśli dopełni obowiązku podpisania umowy. Jej działania są więc zgodne z obowiązującym prawem.
Źródło: finanse.wp.pl, wMeritum.pl