Wśród młodych Polaków można zaobserwować ogromny spadek religijności – wynika z badania CBOS. To część projektu „Młodzież”, który od lat bada zachowania młodych osób w naszym kraju.
Zaledwie 63 procent uczniów ostatnich klas ponadgimnazjalnych określa się jako wierzący – wynika z badania CBOS. Spośród nich 55 procent osób określa się jako wierzący a 8 procent jako głęboko wierzący. Co ciekawe, dziesięć lat wcześniej jako wierzący określało się aż 81 procent uczniów w tym samym wieku.
Z drugiej strony wyraźnie rośnie grupa osób niewierzących. W 1996 roku jako niewierzący deklarowało się 5 procent uczniów a w 2013 roku było to już 10 procent. W 2018 roku jako niewierzący określiło się 17 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Młodzi Polacy coraz rzadziej uczestniczą również w praktykach religijnych. Zaledwie 28 procent młodych osób uczęszcza w niedzielę do kościoła. Dla kontrastu, 35 procent deklaruje, że w ogóle nie chodzi do kościoła. Znacznie spada też odsetek uczniów uczęszczających na religię. W 2010 roku było to 93 procent uczniów a w 2018 roku zaledwie 70 procent uczniów.
Czytaj także: Nowy prezydent Ukrainy chce otworzyć Czarnobyl dla turystów!
Źr.: Polska Times